افزونه‌ی Web Of Trust اطلاعات شخصی شما را می‌فروشد!

۴افزونه‌های مرورگرها به یک بخش استاندارد از محبوب‌ترین مرورگرها و مؤلفه‌ی مهمی از زندگی ما برای گشت و گذار در اینترنت تبدیل شده‌اند.
اما نباید فراموش کرد که هر افزونه‌ای هم قابل اعتماد نیست.
یکی از این افزونه‌های به ظاهر بی‌ضرر در شرایطی کشف شده که با هدف کسب درآمد، مشغول جمع‌آوری تاریخچه‌ی مرور میلیون‌ها کاربر و فروش آن به اشخاص ثالث‌ بوده است.
تحقیقات انجام‌شده توسط کانال تلویزیونی NDR آلمان نشان داده که یک سری نقض حریم خصوصی به واسطه‌ی Web Of Trust رخ داده است؛ Web Of Trust یکی از برترین افزونه‌های حریم خصوصی و امنیت مرورگر است که توسط بیش از ۱۴۰ میلیون کاربر برخط برای کمک به حفظ ایمنی‌شان در محیط وب به کار گرفته شده است.
Web Of Trust یک سرویس «جست‌وجو و مرور امن» را از سال ۲۰۰۷ ارائه کرده است. افزونه‌ی WOT مرورگر، که هم برای کروم و هم برای فایرفاکس در دسترس است، برای رأی دادن به وب‌گاه‌ها براساس قابلیت اعتماد بدان‌ها و نیز امنیت کودکان، به کار می‌رود. با این حال، کاشف به عمل آمده که سرویس Web of Trust اطلاعات ارزشمندی را از طریق افزونه‌ی مرورگر خود، در مورد عادات مرور وب در کاربران جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را به شرکت‌های شخص ثالث مختلف می‌فروشد.
موضوع نگران‌کننده چیست؟ Web of Trust به درستی گم‌نامی داده‌هایی را که در مورد کاربرانش جمع‌آوری کرده، تضمین نمی‌کند؛ این بدان معنی است که کشف هویت حقیقی کاربران و جزئیات مربوط به زندگی آن‌ها ساده است.
سیاست حریم خصوصی WOT بیان می‌کند که آدرس IP شما، موقعیت جغرافیایی‌تان، و نوع دستگاه، سامانه‌ی عامل، و مرورگری که از آن استفاده می‌کنید، تاریخ و ساعت، آدرس‌های وب، و استفاده‌ی شما از مرورگر، همه و همه ثبت شده‌اند ولی در قالب «غیرقابل شناسایی» جمع‌آوری شده‌اند.
ولی NDR دریافته که برقراری ارتباط میان این داده‌های ناشناس و کاربران آن‌ها کار بسیار ساده‌ای است.
خبرنگاران روی یک مجموعه‌ نمونه‌ی کوچک از میان ۵۰ کاربر WOT تمرکز کرده است، و توانسته اطلاعات بسیاری را بازیابی کند، اطلاعاتی که عبارتند از:

– نام کاربری
– آدرس پستی
– عادات خرید
– برنامه‌های سفر
– بیماری‌های احتمالی
– مصرف مواد مخدر
– اطلاعات محرمانه‌ی شرکت
– تحقیقات پلیسی که در حال انجام هستند
– فعالیت‌های مربوط به گشت و گذار در وب که شامل همه‌ی وب‌گاه‌های بازدیدشده است

این داده‌ها فقط متعلق به ۵۰ کاربر است، و WOT دارای بیش از ۱۴۰ میلیون کاربر است. به این ترتیب می‌توانید تصور کنید که کل موضوع تا این حد نگران‌کننده است.
موزیلا در حال حاضر WOT را از فهرست افزونه‌های فایرفاکس حذف کرده است، همچنین این افزونه از فروشگاه وب کروم پاک شده است.
از این به بعد به هر کاربری که از افزونه‌ی WOT استفاده کند قویاً توصیه می‌شود که در اولین سرعت این افزونه را از کار بیاندازد. WOT همچنین دارای یک برنامه‌ی تلفن همراه است که در مواجهه با این جمع‌آوری اطلاعات ایمن نمی‌باشد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

اسکن امنیتی وب سایت
(5000 تومان)

نوع وب سایت: وبلاگ، شرکتی، تجارت الکترونیک و کسب و کارحرفه ای
آسیب پذیری های OWASP (شامل بررسی 10 آسیب پذیری متداول)
اسکن نرم افزار/وب سایت توسط Acunetix نسخه 11
اسکن تمامی پورت ها با ابزار Nmap
اسکن وب سرور و پیکربندی آن توسط ابزار Nikto
اسکن تزریق توسط نرم افزار قدرتمند SQLmap