افزایش ۱۳ درصدی درخواست‌های دولتی برای ارائه اطلاعات کاربران از فیس‌بوک

فیس‌بوک روز سه‌شنبه اعلام کرد که درخواست‌های دولتی برای ارائه اطلاعات کاربران در نیمه دوم سال ۲۰۱۵ ، سیزده درصد افزایش داشته و به تعداد ۴۶۰۰۰ درخواست در سطح جهان رسیده است.
این رسانه پیشرو در شبکه‌های اجتماعی در «گزارش شفاف‌سازی» شش ماهه خود گفته است که تعداد موارد «محدود»‌ برای نقض قوانین محلی نسبت به دوره شش ماهه قبل،‌ دو برابر شده و به ۵۵۸۲۷ مورد رسیده است.
معاون روابط عمومی فیس‌بوک کریس ساندربی می‌گوید: «در مجموع ما همچنان شاهد افزایش درخواست‌های دولتی برای ارائه داده‌های کاربران و محدودیت‌های محتوایی طبق قوانین محلی هستیم».
این جزییات در حالی ارائه می‌شود که صنعت فناوری در حال بحث بر سر این موضوع است که دولت‌ها چگونه می‌توانند به داده‌های کاربران دسترسی پیدا کنند و درخواست‌های آن‎ها چگونه باید برای کاربران و عموم مردم فاش شود. فیس‌بوک و دیگر شرکت‌های فناوری تأکید کرده‌اند که آن‎ها تنها در صورتی اطلاعات کاربران را ارائه خواهند کرد که یک حکم قضایی قانونی همچون احضاریه و یا حکم دادگاه وجود داشته باشد.
ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد درخواست ارائه شده را از سوی مجریان قانون این کشور داشته است. این تعداد برابر ۱۹۲۳۵ درخواست برای ۳۰۰۴۱ حساب کاربری بوده است. فیس‌بوک می‌گوید که در ۸۱ درصد این موارد بخش کمی از این اطلاعات را ارائه نموده است.
ساندربی در پست وبلاگ خود می‌گوید: «ما می‌دانیم که تهدیدهای جدی برای امنیت عمومی وجود دارد و مجریان قانون مسئولیت مهمی برای حفظ امنیت مردم بر عهده دارند. تیم‌های حقوقی و امنیتی ما به سختی کار می‌کنند تا به درخواست‌های قانونی ارائه شده از سوی مجریان قانون پاسخ دهند و در عین حال آن‎ها باید مسئولیت ما را برای حفاظت از حریم خصوصی و امنیت شهروندان در نظر داشته باشند».
او اشاره کرده است که فیس‌بوک «به هیچ دولتی هیچ گونه درپشتی یا دسترسی مستقیم به داده‌ها را ارائه نکرده است» و این شرکت هر درخواستی را بررسی می‌کند تا «صرف نظر از اینکه چه کشوری این درخواست را مطرح کرده است، از لحاظ قانونی این درخواست صحیح باشد».
دیگر کشورهایی که تعداد زیادی از درخواست‌ها را به فیس‌بوک ارسال کرده‌اند عبارتند از: هند (۵۵۶۱)، بریتانیا (۴۱۹۰)، آلمان (۳۱۴۰)، و فرانسه (۲۷۱۱).
ساندربای با ارائه مثالی از این مورد که فیس‌بوک در چه مواقعی محتوای صفحه یک کاربر را حذف یا مسدود می‌کند می‌گوید که این شرکت دسترسی را به ۳۲۰۰۰ تصویر شخصی «محدود کرده است« و تقریبا همه آن‎ها مربوط به تصاویر حملات ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ در پاریس بوده است.
ساندربای می‌گوید که این تصویر که «ادعا شده قوانین فرانسه را نقض می‌کند مربوط به حفاظت از کرامت انسانی است و فیس‌بوک این تصویر را تنها در فرانسه محدود کرده است. این عمل در پاسخ به درخواست‌های قانونی دولت فرانسه صورت گرفته است».
این شرکت می‌گوید که در ایالات متحده آمریکا، فیس‌بوک بین صفر تا ۴۹۹ «حکم امنیت ملی»‌ دریافت کرده است که اکثر آنها مربوط به بررسی‌های اف‌بی‌آی بوده‌اند و مطابق آن اجازه می‌دهد که تنها در محدوده مشخصی از درخواست‎ها اطلاعات گزارش شود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.