نرخ جرائم سایبری در انگلستان بیش از آنچه که تخمین زده‌ شده بود، گزارش ‌شده است و اعداد و ارقام ارائه‌ شده توسط مرکز آمار ملی در این کشور که منبع اصلی اطلاعات آماری است نیز نشان می‌دهد که از هر ۱۰ فرد بالغ در این کشور، یک نفر در فضای سایبری مورد حملاتی مانند نفوذ و یا اخاذی واقع ‌شده است. این میزان نشان‌ دهنده افزایش این شاخص در مقایسه با گذشته است.

یک سلسله تحقیقات با نام رسمی تحقیقات حوزه جرم انگلستان و ولز نیز در این باره اطلاعات رسمی میزان جرائم فضای سایبری مانند اخاذی اینترنتی، حملات بدافزاری یا ویروسی، سرقت اطلاعات شخصی و بانکی و دیگر جرائم اینترنتی را در اختیار قرار می‌دهد.

تا پیش از این، اطلاعات غیررسمی در این مورد نشان می‌داد که میزان جرائم رخ‌داده در حوزه فضای سایبری ۳.۸ میلیون مورد بوده است، اما با توجه به اطلاعات رسمی جدید که از مصاحبه‌های انجام‌ شده در این موارد به تازگی توسط بخش‌های دولتی اعلام ‌شده است، این میزان به ۵.۸ افزایش ‌یافته است و از این میزان، ۳.۸ میلیون مورد مربوط به اخاذی‌های اینترنتی بوده است و بقیه موارد نیز به سوءاستفاده‌های رایانه‌ای برمی‌گردد. منظور از سوءاستفاده رایانه‌ای، احتمال نفوذ و یا تخریب هدفمند یک دستگاه است.

رایج‌ترین نوع اخاذی‌ انجام ‌شده در اینترنت که دو سوم میزان یاد شده را به خود اختصاص داده است، شامل سرقت اطلاعات بانکی و کارت‌های نقدی است. طبق اطلاعات، ۲.۵ میلیون نفر مورد این نوع حمله واقع‌ شده‌اند. اخاذی‌های غیر پولی نیز پس از اخاذی‌های بانکی در رده دوم قرار دارد. این نوع از اخاذی که مربوط خرید اینترنتی و یا تماس‌های کلاهبردارانه به شرکت‌های خدمات رایانه‌ای است، حدود یک میلیون از کل اخاذی‌های موجود، یعنی ۲۸ درصد آن‌ها را به خود اختصاص داده است.

علاوه بر اخاذی، ۱.۴ میلیون از مردم انگلستان در این تحقیقات اعلام کردند که رایانه‌های آن‌ها مورد حمله ویروسی واقع ‌شده است و همچنین ۶۰۰ هزار نفر نیز بیان کردند که به افرادی صورت غیرقانونی به اطلاعات شخصی آن‌ها دسترسی پیدا کرده‌اند. دلیل این دسترسی که معمولاً بدون اجازه کاربر رخ می‌دهد، به احتمال زیاد، نفوذ از جانب نفوذگران است.

افزایش میزان جرائم فضای سایبری به ۵.۸ میلیون مورد در سال نشان می‌دهد که این میزان تقریباً دو برابر شده است. همچنین اطلاعات آماری نشان می‌دهد که جرائم اینترنتی نیز در مقایسه با سال گذشته به میزان ۶.۳ میلیون رسیده است.

جان فلتلی، رئیس بخش آمار و تحلیل اطلاعات جرم در مرکز آمار ملی انگلستان در این‌باره گفت: «این اولین بار است که این مرکز اقدام به اعلان عمومی این آمارها در مورد اخاذی‌ها و سوءاستفاده‌های رایانه‌ای کرده است. در عین حال، نمی‌توان ادعا کرد که میزان جرائم دو برابر شده است، زیرا تحقیقات انجام‌ شده در گذشته، موارد مطرح ‌شده در تحقیقات جدید را در بر نمی‌گرفته است. افزودن بخش‌های جدید به تحقیقات حوزه جرم به اندازه‌گیری میزان خطر موجود از جانب این جرائم کمک شایانی می‌کند و باعث افزایش قدرت لازم برای واکنش به این خطرها می‌شود.»

دولت انگلستان نیز در این خصوص تلاش‌های زیادی را انجام داده است. یکی از این تلاش‌ها، تصویب قانون جدید برای جلوگیری و مبارزه با وب تاریک است. دولت انگلستان در این باره در تلاش است با برنامه‌ریزی و طراحی یک سامانه دفاعی جدید و قوی، پایه‌های ساختاری را برای مبارزه با وب تاریک تقویت کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

اعلان عمومی آمار مربوط به جرائم سایبری توسط مرکز آمار ملی انگلستان
برچسب ها: