بعد از این‌که تیم کوک، مدیرعامل اپل، درخواست اف‌بی‌آی را که از این شرکت خواسته بود قفل گوشی هوشمند آیفون یکی از قاتلان را باز کند نپذیرفت، طرفداران اپل شروع به برنامه‌ریزی برای انجام تظاهراتی در راستای حمایت از این غول صنعت فن‌آوری کردند.
آن‌ها امیدوار بودند که این رشته از تظاهرات در روز ۲۳ فوریه در سراسر ایالات متحده‌ی آمریکا انجام شود. این حادثه پس از آن رخ داد که حکم دادگاه فدرال خواستار این شده بود که اپل به مأموران برای شکست قفل گوشی آیفون ۵c یکی از قاتلان به نام فاروق کمک کند، این شخص به همراه همسرش تشفین به تیراندازی و قتل چهارده نفر از همکاران خود در سن برناندو کالیفرنیا مبادرت کرده بود. اپل برای این حکم دادگاه تقاضای فرجام‌خواهی کرده است.
سان‌فرانسیسکو اکنون نیز مثل همیشه یک قدم از سایر نقاط جهان جلوتر است: چندی پیش یک گردهمایی فوری برای حمایت از اپل خارج از محوطه‌ی اتحادیه‌ی فروشگاه‌ها نزدیک میدان تجاری شهر تشکیل شد. اکنون در جهان دیجیتال به سر می‌بریم و تظاهرکنندگان به جای در دست داشتن پلاکارد، تصویری را در گوشی‌های آیفون و یا آیپد خود نشان می‌دادند که بر روی آن این شعار نقش بسته بود: «به گوشی من نفوذ نکنید».
تماسی در فیس‌بوک، تا حدودی به نادرست اظهار می‌کند: «این کار واقعاً خطرناک است. اف‌بی‌آی تنها می‌خواهد با حکم یک دادگاه اپل را وادار کند تا یک نرم‌افزار در پشتی برای آن بسازد و به وسیله‌ی آن بتواند به دستگاه‌های آیفون نفوذ کند. آن‌ها سال‌هاست که چنین چیزی را می‌خواسته‌اند، اما اکنون آن‌ها فاجعه‌ی سن برناندو را بهانه قرار داده‌اند تا امنیت همه‌ی دستگاه‌های تلفن ما را تضعیف کرده و قدرت نظارتی دولت را افزایش دهند.»
حدود ۳۰ نفر در این گردهمایی شرکت داشته‌اند که برای یک عصر تا حدودی بارانی بدون انجام کوچک‌ترین اطلاع‌رسانی به دیگران بد نیست. در حالی‌که دو افسر پلیس در نزدیکی ایستاده بودند که تا همه‌چیز با آرامش انجام شود، معترضان در جلوی فروشگاه اپل ساعت ۵ بعدازظهر صف کشیده بودند.
فعالان حریم خصوصی از مؤسسه‌ی EFF چند تن از کارمندان خود را برای صحبت با آنان فرستادند که برچسب‌هایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود «من راضی نیستم که این دستگاه مورد بازرسی قرار گیرد»، اگر چه برخی از آنها به جای دستگاه‌های شرکت اپل، تلفن‌های اندرویدی در دست داشتند.
یک از اعضای EFF شرح می‌دهد که در دست داشتن یک «کلید طلایی» در دستان پلیس و یا دولت فدرال ایده‌ی بی‌معنایی است. او درست می‌گوید، اما این هدف، موضوع اصلی در مورد حکم دادگاه برای اپل نیست. از اپل خواسته نشده است که رمزگذاری دستگاه خود را در تلفن همراه قفل شده آیفون ۵ سی بشکند.
به جای آن از این شرکت خواسته شده است که یک سفت‌افزار سفارشی برای آیفون ۵ سی فاروق بسازد که به دولت فدرال اجازه دهد تا رمز عبور آن را برای ورود به دستگاه بدون از دست رفتن اطلاعات آن بعد از تلاش‌های مکرر به دست آورند.
اما در نهایت، به نظر می‌رسد که انجام چنین تظاهراتی در خارج از فروشگاه‌های اپل، امری مؤدبانه اما عجیب و غریب است. همچنان‌که پیشروهای این تظاهرات نشان می‌دهند، این نفوذ به فراخوانی نمایندگان کنگره خواهد پرداخت تا خارج از ساختمان اف‌بی‌آی، به تصویب قوانینی بپردازند که اقدامات اساسی برای انجام اهداف آن‌ها صورت دهند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

اعتراض در سان‌فرانسیسکو