«اشیاء اندروید» گوگل: سامانه عاملی برای دستگاه‌های اینترنت اشیاء

گوگل پیش‌نمایشی از «اشیاء اندروید» را ارائه کرد. این بستر سامانه عاملی مبتنی بر اندروید است که برای دستگاه‌های هوشمند و اینترنت اشیاء توسعه داده شده است. این سامانه عامل طراحی شده تا توسعه‌دهندگان بتوانند تجهیزات هوشمندتری را بسازند و با API های اندروید و سرویس‌های گوگل که با آن آشنا هستند، بیشتر کار کنند.

در صفحه‌ی مربوط به «اشیاء اندروید» آمده است: «اگر شما می‌توانید یک برنامه بنویسید، پس در نتیجه خواهید توانست یک دستگاه بسازید.» قرار است این سامانه عامل مبتنی بر اندروید، بر روی دستگاه‌هایی همچون دوربین‌های امنیتی، بلندگوهای متصل به اینترنت و مسیریاب‌ها اجرا شود.

«اشیاء اندروید» نسخه‌ی تجاری‌شده‌ی گوگل بریلیو۱ است. این طرح در سال ۲۰۱۵ توسط گوگل اطلاع‌رسانی شد و قرار بود سامانه عاملی برای دستگاه‌های اینترنت اشیاء باشد. اینک گوگل به این طرح اندروید استودیو، کیت توسعه‌ی نرم‌افزار اندروید، سرویس‌های گوگل پلی و بستر اَبر گوگل را اضافه کرده است.

برخلاف بریلیو، می‌توان از ابزارهای استاندارد توسعه‌ی اندروید، برای توسعه‌ی «اشیاء اندروید» استفاده کرد. در حالی‌که به «اشیاء اندروید» قابلیت‌هایی مانند SDK اندروید و API ها افزوده شده که به گواهی‌نامه‌های ورود کاربران نیاز دارد، از این موضوع پشتیبانی نشده است.

درست مانند سازوکار به‌روزرسانی OTA۲ اندروید، توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌روزرسانی‌هایی را برای سامانه عامل گوگل و برنامه‌های کاربردی دیگر از طریق زیرساخت OTA دریافت کنند. گوگل به زودی نیز قرار است از Weave پشتیبانی کند. Weave پروتکل ارتباطی برای دستگاه‌های اینترنت اشیاء گوگل است که دستگاه‌ها با استفاده از آن می‌توانند برای ارتباط با سایر گجت‌ها به سرویس اَبری گوگل متصل شوند.

کارگزار Weave قرار است ثبت‌نام، ذخیره‌سازی حالت، توزیع دستورات و ادغام دستگاه با سایر سرویس‌های گوگل را انجام دهد. برای برقراری ارتباطات محلی و راه دور باید Weave SDK در دستگاه تعبیه شود.

در پیش‌نمایش سامانه عامل IoT گوگل از اینتل ادیسون، NXP Pico و Raspberry Pi ۳ پشتیبانی شده است بنابراین توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از این کیت‌های سخت‌افزاری دستگاه‌های خود را بسازند. دستگاه‌های هوشمندِ دیگر نیز به زودی به «اشیاء اندروید» اضافه خواهند شد. در حال حاضر شما می‌توانید با نسخه‌ی پیش‌نمایش «اشیاء اندروید» شروع به کار کنید.

۱. Google Brillo
۲. Over the Air

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.