افشاگر و کارمند سابق NSA، ادوارد اسنودن، از قانون جدید مبارزه با تروریسم که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز سه‌شنبه آن را معرفی کرد، انتقاد کرد و آن را سرکوب کننده و «روز سیاه روسیه» نامید.

طبق این قانون جدید که پوتین آن را امضا کرده ‌است، اپراتورهای تلفن و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی کشور مجبور به ثبت و ذخیره اطلاعات تماس‌های شخصی تک تک مشتریانشان به مدت شش ماه می‌باشند و هر زمان که دولت بخواهد باید این اطلاعات را در اختیار دولت قرار دهند.

اطلاعات جمع‌آوری شده راجع به مشتریان شامل تماس‌های تلفنی، پیام‌های متنی، تصاویر و فعالیت‌های اینترنتی آن‌ها است که به مدت شش ماه و فرا داده‌ها نیز تا ۳ سال ذخیره خواهند شد.

علاوه بر این، خدمات پیام‌رسان ثابت مانند واتس‌آپ، تلگرام و وایبر که از رمزنگاری استفاده می‌کنند، اگر بدون اعطای کلید رمزنگاری به دولت روسیه، به فعالیت‌های خود در این کشور ادامه بدهند با هزاران پوند جریمه مواجه خواهند شد.

اسنودن در توییتر خود نوشت: «پوتین قانون سرکوب کننده‌ای را امضا کرده است که نه تنها حقوق بشر بلکه عقل سلیم را هم نقض می‌کند. این روز، روز سیاه روسیه است».

اسنودن متهم به افشای برنامه‌های نظارتی گسترده جهانی توسط افشای اسناد طبقه بندی شده NSA در ژوئن سال ۲۰۱۳، پیش از پناهندگی وی به روسیه است.

وی توضیح داد که طی این قانون جدید، علاوه بر پیامدهای سیاسی و مشروط، ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات از راه دور متحمل هزینه‌ای بیش از ۳۰ میلیارد دلار برای اجرای این قانون می‌شوند که بیش از توان آن‌ها است.

رئیس شرکت مگافون ، دومین شرکت بزرگ مخابراتی در روسیه روز پنج شنبه به روزنامه‌ای محلی گفت که مایل است مالیات سنگین‌تری به دولت بپردازد به جای اینکه سالانه ۳ میلیارد دلار خرج ارتقا زیرساخت‌های لازم برای این قانون کند.

مدیر عامل شرکت مگافون، سرگئی سلداتنکوف گفت: «ما قادر به اجرای این قانونی به شیوه‌ی فعلی نیستیم» و در ادامه افزود که شرکت وی سالانه تنها ۷۸۰ میلیون دلار سود می‌کند.

سلداتنکوف افزود: «از وقتی که با این قانون مواجه شده‌ایم، امیدواریم که این قانون پذیرفته نشود و به هر شکل ممکن مقامات، شورای مجلس و دولت را از عملی نبودن این قانون بدین شکل مطلع کرده‌ایم».

WSJ گزارش داد که سخنگوی شرکت Tele۲، شرکت مخابراتی دیگری در روسیه، گفته است که در راستای اجرای این قانون، احتمالاً هزینه‌ها سه برابر یا بیشتر می‌شود.

طبق نوشته وب‌گاه Kremlin، دولت روسیه مقررات دقیق این قانون را بعداً اعلام خواهد کرد.

این قانون ترسناک از تاریخ بیستم جولای اجرا می‌شود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

اسنودن پس از امضای قانون ضد تروریسم توسط پوتین: امروز روز سیاهی برای روسیه است.
برچسب ها: