استفاده فیسبوک از هوش مصنوعی برای کمک به نابینایان

امروزه قسمت غالب اینترنت را تصاویر گرفته‌اند و این همان ویژگی‌است که به فیسبوک کمک کرده‌ است یک میلیارد کاربر داشته‌ باشد.
نمی‌توان شبکه اجتماعی فیسبوک را بدون عکس‌ها متصور شد اما واقعیت آن است که برای میلیون‌ها نابینا و یا کم‌بینا، فیسبوک بدون تصاویر یک حقیقت بوده ‌است.
اما حالا فیسبوک سامانه را با نام متن جایگزین خودکار راه‌اندازی کرده ‌است که محتوای تصاویر را برای افراد نابینا بازگو می‌کند. این سامانه این کار را با گفتن این‌که چه چیزهایی در تصویر وجود دارند انجام می‌دهد.
افراد نابینا و یا کم‌بینا از نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای تحت عنوان خواننده صفحه نمایش برای استفاده از رایانه بهره می‌برند. این نرم‌افزار محتوای صفحه‌نمایش را به گفتار بازگو می‌کند اما نمی‌تواند تصاویر را بخواند.
ویژگی جدید فیسبوک یعنی متن جایگزین خودکار و یا AAT از فناوری بازشناسی اشیاء استفاده می‌کند که می‌تواند با استفاده از هوش‌مصنوعی تصاویر بارگذاری شده در فیسبوک را توصیف کرده و آن‌ها در قالبی آماده کند که توسط خواننده صفحه نمایش قابل استفاده و بازگویی باشد.
ابزار AAT که توسط ابزار Accessibility فیسبوک تهیه شده‌ است در حال حاضر بر روی دستگاه‌های iOS‌ قابل استفاده بوده و به گفته فیسبوک به زودی برای دستگاه‌های اندروید و نسخه وب این شبکه اجتماعی نیز در دسترس خواهد بود.
فیسبوک می‌گوید هر چه ابزار AAT عکس‌های بیشتری را پویش کند هوشمندتر شده و بهتر کار خواهد کرد.
اگر چه این ابزار در مراحل ابتدایی است اما می‌تواند اشیاء و فعالیت‌ها را دسته‌های مختلف زیر بازشناسی کند:
– ظاهر : بچه، عینک، خنده، ریش، جواهر، کفش، سلفی
– محیط: بیرون، آسمان، سبزه‌زار، درخت، کوه، برف،اقیانوس، ساحل،آب، خورشید، موج
– غذا: پیتزا، بستنی، دسر، سوشی، قهوه
– حمل‌ونقل: هواپیما، قطار، اتوبوس، قایق، اتومبیل، موتورسیکلت، دوچرخه، جاده
– ورزش: تنیس، بسکتبال، بیسبال، شنا، گلف، استادیوم
این حرکت فیسبوک قدمی مهم برای فراهم‌سازی امکانات بیشتر برای نابینایان و کم‌بینایان به شما می‌رود. البته این ابزار هنوز فقط برای زبان انگلیسی راه‌اندازی شده ‌است.
فیسبوک می‌گوید به زودی این امکان جدید را برای سایر سکوهای نرم‌افزاری و به زبان‌های مختلف فراهم‌خواهد کرد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.