استفاده‌ی بازار بورس نزدک از Blockchain برای ثبت رأی سهام‌داران

طبق اخبار منتشرشده از بازار بورس نزدک (NASDAQ)، این بازار بورس و جمهوری استونی اطلاع دادند که استفاده از فن‌آوری مبتنی بر Blockchain به سهام‌داران اجازه می‌دهد که در جلسات سهام‌داران به صورت الکترونیکی رأی دهند حتی زمانی که در جلسه حضور نداشته باشند.
غول بورس بازار جهانی یک سامانه‌ی رأی‌دهی الکترونیکی راه‌اندازی کرده است که در صدر فن‌آوری Blockchain قرار دارد و از بیت‌کوین‌ها حمایت می‌کند.
سامانه‌ی Blockchain یک فن‌آوری عمومی و غیرمتمرکز است که تراکنش‌های بیت‌کوین را تأیید می‌کند و هرگونه انتقال سرمایه را در یک بسته‌ی رمزنگاری‌شده ثبت می‌کند و به یک زنجیره‌‌ی دائمی و شفافی افزوده شده است که نشان‌دهنده‌ی هر معامله‌ی همراه با آن سرمایه می‌باشد.
حتی برخی از بانک‌های مهم جهانی تطابق فن‌آوری Blockchain را در نظر گرفته‌اند.
در نیمه‌ی سال گذشته‌ی میلادی، ۹ بانک تازه‌تأسیس جهانی از جمله JP مورگان، بانک سلطنتی اسکاتلند، Goldman Sachs و Barclay با شرکت فن‌آوری مالی نیویورکی R۳ همراه شدند تا چارچوبی جدید براساس Blockchain ایجاد کنند.
اکنون، براساس گفته‌ی مسئولان نزدک، سهام‌داران شرکت‌های فهرست‌شده بر روی بازار بورس نزدک OMX و دیگر ساکنان الکترونیکی استونی به نام «استونی‌های الکترونیکی» اکنون می‌توانند به طور پی در پی در فرآیند رأی‌گیری و بدون حضور فیزیکی در جلسات سهام‌داران شرکت کنند.

چرا فن‌آوری Blockchain؟
استونی اقامتی الکترونیکی ارائه داده‌ است. این فن‌آوری یک راه شناسایی دیجیتالی فراملیتی و در دسترس مردمی است که به صورت برخط کسب و کاری را در کشور راه انداخته‌اند.
اما اگر این افراد بورسی در یک شرکت موجود در این فهرست استونی باشند، باید به صورت فیزیکی حضور داشته باشند یا شخص دیگری را در جلسات سهام‌داران برای راه دادن معرفی کنند که البته این کاری پر دردسر می‌باشد.
اما با استفاده از فن‌آوری Blockchain یک کاربر می‌تواند یک رمز به اصطلاح خصوصی اختیار کند (یک شماره‌ی طولانی منحصربه‌فرد)، برای این‌که اطمینان دهد که آن‌ها در فهرست‌های ثبت‌ سکونت الکترونیکی تنظیم‌شده توسط دولت استونی وجود دارند.
این فهرست سپس در Blockchain مهر و موم می‌شوند تا کسی نتواند آن را تغییر دهد یا دست‌کاری کند. به این رمز خصوصی زمانی نیاز پیدا می‌کنید که بخواهید برای رأی‌دهی برخط در جلسات، سهام‌داران خودتان را تأیید کنید.
بنابراین، این به شرکت‌ها و استونی‌های الکترونیکی اجازه می‌دهد که مطمئن شوند کسانی که به صورت برخط رأی می‌دهند همان کسانی هستند که ادعا می‌کنند.
قابل توجه است که این اولین باری است که نزدک فن‌آوری Blockchain را به کار می‌برد. نزدک در حال حاضر از سامانه‌ی Blockchain خود به نام Nasdaq Linq استفاده می‌کند که اجازه‌ی انتشار امنیت‌های خصوصی را بین سرمایه‌گذار و شرکت می‌دهد.
نزدک امیدوار است که این پروژه‌ی Blockchain را در سال ۲۰۱۶ کامل کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.