شاید این مطلب برای برخی شگفت‌آور باشد، اما آمریکا دارای زیردریایی‌های ویژه‌ای است که از آن‌ها برای نفوذ به اهداف استراتژیک استفاده می‌کند، چه این اهداف کابل‌های ارتباطی زیر آب بوده و چه زیرساخت‌های سایر کشورها باشند.

این میزان از اطلاعات لزوماً جدید نیستند چرا که رسانه‌ها این اخبار را در سال ۲۰۱۵ گزارش داده بودند. در آن زمان آشکار شد که زیردریایی «یو اس اس آناپولیس» یکی از زیردریایی‌های ویژه‌ی نیروی دریایی آمریکا است که دارای قابلیت‌های سایبری تهاجمی است.

بر اساس اسنادی که توسط ادوارد اسنودن افشاء شده است، آناپولیس یک ابزار بهره‌برداری از شبکه‌های رایانه‌ای (CNE) و یک بستر نفوذگری قابل‌حمل است که در مورد اهداف از پیش تعیین‌شده جاسوسی می‌کند؛ خواه این اهداف نیروهای ارتش یک کشور دیگر و زیرساخت‌های آن باشد و خواه کابل‌های ارتباطی زیر آب باشد.

استفاده‌ی آمریکا از زیردریایی‌ها به‌عنوان بسترهای قابل‌حمل نفوذگری

در ابتدای این ماه استفاده از زیردریایی‌ها به‌عنوان سلاح‌های سایبری توسط دریادار مایکل جابالی فرمانده برنامه‌ی زیردریایی‌ها و دریادار چارلز ریچارد مدیر بخش نبردهای زیردریایی (N۹۷) تأیید شده است و هر دو آن‌ها در کنفرانسی در واشنگتن دراین‌باره صحبت کردند.

دریادار جابالی گفت: «یک نوع قابلیت تهاجمی وجود دارد که ما آن را بسیار غنیمت می‌دانیم و آن در مورد مسائلی است که من نمی‌توانم زیاد درباره‌ی آن صحبت کنم، اما کافی است که بگویم ما دارای زیردریایی‌هایی هستیم که خارج از مرزهای ما مشغول فعالیت و انجام عملیات در بالاترین سطح فنی هستند و دقیقاً کارهایی را انجام می‌دهند که شما از آن‌ها می‌خواهید انجام دهند».

شاید که اطلاعات داده‌شده چندان زیاد نباشد، اما ما از یک ژنرال آمریکایی انتظار نداریم که در مورد مأموریت‌های مخفی سایبری کشور خود شروع به صحبت کند.

زیردریایی‌ها می‌توانند ترافیک‌های رمزنگاری نشده را شنود کرده و دست‌کاری کنند

در مطلبی که روز شنبه منتشر شده است، روزنامه واشنگتن پست نشان می‌دهد که زیردریایی‌های آمریکا با آنتن‌های قدرتمندی تجهیز شده‌اند که قادرند تا ارتباطات سیار افراد را شنود کرده و آن‌ها را دست‌کاری کنند به‌ویژه اگر این ارتباطات رمزنگاری نشده باشند.

بر اساس این گزارش منتشرشده، زیردریایی یواس‌اس آناپولیس هنوز هم نقش عمده‌ای را در عملیات‌ها بازی می‌کند.

برنامه‌های آتی نشان می‌دهند که آمریکا در حال گسترش قابلیت‌های سایبری زیردریایی‌های خود با هواپیماهای بدون سرنشین است تا بتواند هر زمان که در آینده نیاز داشته باشد، قدرت دسترسی این زیردریایی‌ها را افزایش دهد.

نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا نیز چیزی شبیه به آن را توسعه داده است و در آن هواپیماهای EC-۱۳۰ را به‌عنوان بسترهای قابل‌حمل نفوذگری در پاییز گذشته مورد آزمایش قرار داده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

استفاده‌ی آمریکا از زیردریایی‌ها به‌عنوان بسترهای قابل‌حمل نفوذگری
برچسب ها: