مجموعه‎ای از بیت‎کوین‎ها که هشت میلیون یورو قیمت دارد و توسط پلیس استرالیا توقیف شده است، در ماه ژوئن به مزایده گذاشته خواهد شد. تعداد ۲۴۵۱۸ بیت‎کوین در مجموعه‎های دوهزارتایی به ارزش بازاری ۶۸۰ هزار یورو به فروش خواهد رسید.

Ernst & Young که شرکت برگزارکننده مزایده است، عنوان کرد که این بیت‎کوین‎ها از راه‎های خلاف و غیرقانونی حاصل شده است. این شرکت اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه نداده ‌است.
یک کارشناس نیز اذعان کرد که مسئولان زمان مناسبی را برای فروش انتخاب کرده‎اند.
روزنامه‎های استرالیایی قبلاً گزارش داده بودند که در سال ۲۰۱۳ در پی دستگیری شخصی که داروهای غیرقانونی را به صورت برخط به فروش می‎رساند، ۲۴۵۰۰ بیت‎کوین در ایالت ویکتوریا توسط پلیس توقیف شد.
طبق گزارش روزنامه Sydney Morning Herald، در سال ۲۰۱۵ نیز اداره عملیات توقیف اموال در ایالت ویکتوریا تایید کرده که اختیار ۲۴۵۰۰ سکه را در دست گرفته است و بهترین بهره را از آن‎ها خواهد برد.

تعبیر «مقدار قابل توجه»
دکتر گریک هیلمن، استاد تاریخ اقتصاد در مرکز دارایی های چرخشی کمبریج نیز در مصاحبه با بی‎بی‎سی عنوان کرد: «این مقدار از بیت‎کوین‎ها قابل توجه و زیاد است. این مقدار تقریباً برابر مقدار بیت‎کوین جدیدی است که هر هفته از طریق معدن وارد بازار می‎شود.»
معدن‌کاری بیت‌کوین به فرآیند اضافه ‌کردن رکورد‌های تراکنشی به مجموعه تراکنش‌های گذشته بیت‌کوینی گفته‌ می‌شود.
در حال حاضر روزانه چهار هزار بیت‎کوین جدید وارد بازار می‎شود و این مقدار به نوعی پاداش معدن‎کارانی است که قدرت رایانه‎ای خود را در پردازش تراکنش‌های بیت‌کوینی به کار می‎گیرند.

از آنجایی‌که فروش مقادیر زیاد از سکه به صورت نقدی و شکل بیت‎کوین تأثیر منفی روی بازار می‎گذارد، سکه(coin)های توقیف‎شده به صورت بسته‎بندی شده به مزایده گذاشته می‎شوند.
دکتر هیلمن عنوان کرد: «به‎طور کلی هنگامی که ده هزار بیت‎کوین به فروش می‎رسند ، ارزش بازار به طرز قابل توجهی تغییر خواهد کرد.»
در پی این اتفاقات ارزش بیت‌کوین به ۵۳۰ دلار (۳۶۲ یورو) افزایش پیدا کرد که بالاترین مقدار از آگوست ۲۰۱۵ است.
دکتر هیلمن همچنین خاطر نشان کرد که مسئولان زمان مناسبی را برای فروش انتخاب کرده‌اند زیرا در مورد آینده ارزش بیت‌کوین‌ها در ماه جولای قطعیت و اطمینانی وجود ندارد.
«استفاده از بیت‌کوین به منظور کاهش تعداد بیت‌کوین‌های جدیدی که معدن‎کاران به عنوان پاداش برای انجام نقل و انتقالات در دوره‌های چهار ساله دریافت می‌کنند، منعقد شده است. این پاداش در ۱۴ ماه جولای نصف می‌شود و بنابراین قیمت‌ها به دلیل کاهش منابع بیت‌کوین‌های جدید افزایش خواهد یافت. مسئله پیش آمده در این شرایط این است که آیا با کاهش پاداش معدن‎کاران، امنیت بازار نیز کاهش می‌یابد یا خیر. بنابراین زمان انتخاب‌شده، زمان مناسبی است، زیرا تضمینی در مورد ماه جولای وجود ندارد.»

جا انداختن یک روالِ قضایی
در مزایده استرالیایی‌ها برای بیت‌کوین‌ها، خریداران از سراسر جهان می‌توانند حضور داشته باشند و این مزایده از این نظر اولین مزایده در خارج از آمریکا به حساب می‌آید.
در سال ۲۰۱۴، شرکت خدماتی مارشال در آمریکا مزایده یک مجموعه ۱۷۵۰۰ تایی از بیت‌کوین‌ها که توسط شرکت Silk Road، بنیانگذار خرید اینترنتی توقیف شده بود، را برگزار کرد.
مزایده پایانی این بیت‌کوین‌ها یازده خریدار عمده را به خود جذب کرد که دلیل این اتفاق، قیمت بالای هر مجموعه بیت‌کوین بود.
دکتر هیلمن عنوان کرد که فروش بیت‌کوین توسط مسئولان استرالیا به نوعی این احساس را القاء می‌کند که ارزهای رمزپایه (cryptocurrency)، غیرقانونی نیستند.
وی در مصاحبه با بی‌بی‌سی خاطرنشان کرد: «در مواقعی که یک دولت اقدام به فروش بیت‌کوین می‎کند، به نوعی این پیام مخابره می شود که این نوع از دارایی‌ها با موادمخدری که در مزایده‌ها به فروش نمی‎رسند، متفاوت هستند. این اقدام یکی از بزرگ‎ترین اقدامات شرکت مزایده‌گذاری مارشال بود و از این طریق آن‎ها رویه قضایی را باب کردند که عنوان می‌کرد فروش بیت‌کوین‌ها غیرقانونی نیست. استرالیا در حال حاضر راه خود را طی می‌کند و این روش به این معنی است که استفاده از بیت‌کوین‌ها در استرالیا مجاز است.»

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

استرالیا در حال فروش هشت میلیون یورو بیت‌کوین توقیف‌شده
برچسب ها: