ارتش ایتالیا به استفاده از نرم‌افزار LibreOffice روی می‌آورد!

پس از اظهاراتی که سال گذشته وجود داشت، ارتش ایتالیا، طرحی را برای جایگزین کردن مایکروسافت آفیس با LibreOffice شروع کرده است. تا اینجا، ارتش، این برنامه انتقال خود را در ۵۰۰۰ ایستگاه کاری بدون هیچ مشکل خاصی پیاده کرده است. در ادامه‎ی برنامه‌ی LibreDifesa ارتش به نحوی برنامه‌ریزی کرده که تا پایان سال جاری، همه‌ی برنامه‌های مایکروسافت آفیس را با LibreOffice جایگزین کند.
به این ترتیب و با اجرای این برنامه، ارتش ایتالیا به نهادهای دولتی کشورهایی همچون اسپانیا، فرانسه، انگلستان، هلند و آلمان پیوست که پیشتر این کار را انجام داده‌اند.
برنامه‌ی LibreDefesa بر پایه پروتکل مهاجرت بنیادی بنا شده است. این پروتکل بر اساس تجربیات و اقدامات موفقیت‌آمیز چندین سازمان بزرگ که شامل دولت‌های محلی و دیگر آژانس‌های و بخش‌های عمومی هستند، صورت گرفته است. مناطقی که این کار را انجام داده‌اند شامل شهر بولونیا و منطقه‌ی اومبریا (هر دو در ایتالیا) می‌باشند.
انتقال به سمت نرم‌افزارهای متن‎باز موجب ذخیره‌ی ۲۹ میلیون یورو در چند سال آینده خواهد شد که مبلغ قابل‌توجهی پول نقد مالیات‌دهندگان را شامل می‌شود. البته این تنها برآورد مربوط به ارتش است. اگر این برنامه با موفقیت اجرا شود، انتظار می‎رود که در بخش‌های دیگر نیروهای مسلح نیز از جمله وزارت دفاع و سایر بخش‌های دولتی، اجرای این طرح‌ها عملیاتی شود.
وزارت دفاع نیز در حال کار روی موارد الکترونیکی آموزش برای کمک به کاربران جهت سازگاری سریع‌تر با LibreOffice است. همانطوری که هر کاربر با تجربه‌ای می‌تواند گواهی دهد، نرم‌افزار LibreOffice خیلی بیشتر از یک تقلید ساده از مایکروسافت آفیس است. این نرم‌افزار ویژگی‌های خاص خود را دارد که می‌تواند به افزایش بهره‌وری کاربران کمک زیادی کند.

البته نرم‌افزار LibreOffice تنها مرحله‌ی اول کار است. به محض اینکه این پروژه تکمیل شود، بخش‌های دولتی مشتاق به دنبال یافتن راه‌هایی خواهند شد که نرم‌افزارهای اختصاصی را جایگزین کرده و هزینه‌ها را کاهش دهند. طبیعتاً این برنامه شامل جایگزین کردن سامانه‎عامل‌های گران‌قیمت با یک جایگزین رایگان (و قوی‌تر) نظیر لینوکس خواهد شد. با چنین پروژه‌ی سطح‌ بالایی که در یک کشور مهم اروپایی رخ می‌دهد، به نظر می‌رسد که به مرور زمان نرم‌افزار LibreOffice تبدیل به انتخاب استاندارد بخش‌های دولتی شود. در ترکیب با قابلیت‌های امنیتی ارائه شده توسط لینوکس، شاید باعث شود تا اکثر دولت‌های غربی به سمت نرم‌افزارهای متن‌باز حرکت کنند.

به نظر می‌رسد که مایکروسافت این تغییر را پیش‌بینی کرده است. چرا که هر چه امپراطوری رومیزی مایکروسافت بیشتر فرو می‌ریزد، این شرکت بیشتر بر روی فضای Azure، که بستر محاسبات ابری این شرکت است و برای لینوکس هم در کنار سامانه‌های اختصاصی آن عرضه می‌شود، تأکید می‌کند. حتی این شرکت ویندوز را برای پشتیبانی از ابزارهای توسعه‌ی لینوکس برای توسعه‌دهندگانی که با چند سامانه‌عامل سرو کار دارند، اصلاح می‌کند.
این موضوع ِ خوبی برای آگاهی کسانی خواهد بود که تصور می‌کردند، لینوکس رومیزی از بین خواهد رفت.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.