۲پلیس دولت ایتالیا موفق به دستگیری یک مرد روسی در بولونیا شده است؛ پلیس این کشور معتقد است که این مرد روسی با اوجنی میخایلوویچ بوگاچف، سرکرده‌ی باند بدنام زئوس در ارتباط است؛ این باند در حقیقت یک نسخه‌ی سفارشی از تروجان بانکی زئوس را توسعه داده و توزیع کرده است. پلیس این مرد را که تاکنون نامش فاش نشده، طی حمله‌ای به پنج نقطه‌ از ایتالیا اعم از رم، بولونیا و پارما دستگیر کرده است.
مقامات ایتالیا این فرد روسی‌تبار را به عنوان رهبر محلی یک شبکه‌ی جنایی معرفی کرده که به کمک بدافزار اقدام به پول‌شویی می‌نموده است.
به گفته‌ی پلیس ایتالیا، این گروه خارج از رم فعالیت می‌کرد و از دو روش مختلف برای انتقال پول‌های سرقتی به خارج از این کشور و وارد کردن آن‌ها به اوکراین کمک گرفته است.
گفته می‌شود که این گروه ایتالیایی از آگهی‌های تبلیغاتی برای جذب اعضای جدید استفاده کرده است. این گروه «پیشنهاد استخدام‌های جدید» را به منظور استفاده از اعضا در طرح‌های پول‌شویی خود منتشر نموده است.
از قربانی‌ها درخواست شده تا با واریز این پول‌ها به حساب‌های خود موافقت کنند، پول‌هایی بعداً نقد شده و یا به اشخاص ثالث در کشورهای خارجی فرستاده خواهند شد.
علاوه بر این، نیروهای جدید می‌توانند محصولات با ارزش بالا را در منازل خود دریافت کنند، که این محصولات مجدداً بسته بندی شده و از طریق حمل و نقل «قابل اعتماد» به نقاطی در اوکراین ارسال خواهد شد.
تمام پول به حساب بانکی آن‌ها ارسال می‌شود و ممکن است هزینه‌ی محصولاتی که به خانه‌های آن‌ها وارد می‌شود به وسیله‌ی پول‌های سرقتی پرداخت شود.

اعضای این گروه فقط «قاطر پول» بوده‌اند
این گروه فعال در ایتالیا، که به گفته‌ی پلیس این کشور شامل یک عضو مولداویایی و نیز اوکراینی نیز هست، به وسیله‌ی بدافزاری به پول‌های سرقتی دسترسی داشته که رایانه‌های سراسر جهان را آلوده کرده‌ است.
وقتی این گروه استخدامی انجام نمی‌دهد، خود اقدام به خریداری محصولاتی با ارزش بالا همچون لپ‌تاپ، تلفن‌های هوشمند، جواهر و … می‌نماید، و آن‌ها را در چمدان‌های مسافرانی که به اوکراین سفر می‌کنند جاسازی می‌نماید.
در این نوع از جرایم اینترنتی، گروه مذکور در پایین‌ترین سطح عمل‌کرد قرار دارد و به عنوان یک قاطر پول۱ برای سازندگان بدافزار مورد بحث عمل می‌کند. پلیس ایتالیا هنوز متوجه نشده که این گروه با باند بوگاچف چه ارتباطی دارد. FBI برای یافتن سرنخ‌هایی که منجر به بازداشت بوگاچف شود، یک جایزه‌ی ۳ میلیون دلاری را در نظر گرفته است.
پس از حوادثی که باعث سرقت ۵۰۰هزار یورو از حساب‌های بانکی یک شرکت حمل و نقل بولونیایی شد، و نیز رخدادی که در آن ۱۲۰هزار یورو از یک گروه مذهبی بولونیایی به سرقت رفت، از پلیس ایتالیا درخواست شد که وارد عمل شود و تحقیقات لازم را آغاز نماید.

۱. قاطر پول اصطلاحی است که به افرادی که کالا یا پولی در مبالغ کلانی را از فردی در کشوری به فرد دیگری در کشور دیگری منتقل می‌کنند به کار برده می‌شود. حتی اگر این پول از طریق کلاه‌برداری به دست آمده باشد. در اکثر موارد این کار از طریق اینترنت انجام می‌شود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

ارتباط گروه‌ پول‌شویی با سرکرده‌ی باند تروجان بانکی زئوس