شرکت گوگل به‌طور مداوم تلاش می‌کند تا امنیت کاربران خود را بهبود بخشد و در این راستا، آخرین راه‌کاری که ارائه داده «حفاظت پیشرفته» نام دارد. این ویژگی برای حفاظت از کاربرانی طراحی شده که بیش از بقیه در موقعیت خطر قرار داشته و احتمال اینکه هدف حملات سایبری قرار بگیرند، بیشتر است.

در پست وبلاگی که توسط گوگل منتشر شده می‌خوانیم: «ما این گام غیرمعمول را برداشتیم و این ویژگی را معرفی کردیم، چرا که یک سری از کاربران ما هستند که بیشتر در معرض خطر قرار دارند. به‌طور مثال کارکنان بخش انتخابات، روزنامه‌نگارها که باید محرمانگی آن‌ها حفظ شود. در بیشتر موارد شاهد هستیم که حتی کاربران محتاط و آگاه نیز هدف حملات فیشینگ قرار می‌گیرند به‌ویژه اگر این رایانامه‌های فیشینگ به‌طور هدفمند ارسال شده باشد.»

در حالتی که این ویژگی معرفی شده است، حتی اگر مهاجم بتواند گواهی‌نامه‌های قربانی را بدست آورده و یا حتی او را با بدافزار آلوده کند، نخواهد توانست به حساب کاربری گوگل او دست یابد. کاربرانی که می‌خواهند ویژگی حفاظت پیشرفته را بر روی حساب گوگل خود فعال کنند، به کلیدهای امنیتی فیزیکی که احراز هویت دو-عاملی جهانی FIDO کار می‌کند، نیاز دارند.

احراز هویت دو-عاملی جهانی یک استاندارد احراز هویت متن‌باز است که به کاربران اجازه می‌دهد تا به‌طور امن به سرویس‌های برخط تنها با استفاده از یک دستگاه و بدون نیاز به راه‌انداز و یا نرم‌افزار کارخواه، دسترسی داشته باشند. این احراز هویت دو-عاملی مبتنی به سخت‌افزار، به کدهایی که توسط پیامک و یا رایانامه ارسال شده نیازی ندارد. برای ورود به حساب کاربری گوگل، تنها لازم است که کاربر یواس‌بی را به دستگاه متصل کند و یا در تبلت و تلفن همراه خود یک دانگل برای فعال‌سازی بلوتوث را داشته باشد.

به گفته‌ی گوگل، این ویژگی می‌تواند در برابر حملات فیشینگ، به‌اشتراک‌گذاری تصادفی و دسترسی به حساب‌های ممنوعه جلوگیری کند. در این ویژگی قابلیت‌های کلید امنیتی فیزیکی، حداقل دسترسی و به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها و مسدود کردن دسترسی‌های جعلی به حساب‌های کاربری ارائه شده است. این ویژگی برای تمامی کاربران طراحی نشده و تنها افراد مهم مانند خبرنگاران و کارکنان دولتی که بیشتر در معرض تهدیدات سایبری قرار دارند، می‌توانند از آن استفاده کنند.

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امن” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

 

ارائه‌ی ویژگی «حفاظت پیشرفته» توسط گوگل، برای امنیت بیشتر کاربران