سازمان جاسوسی بریتانیا یعنی GCHQ یکی از ابزارهای خود را بر روی وب‌گاه اشتراک کد گیت‌هاب به صورت متن‌باز ارائه کرده است.
Gaffer که به زیان جاوا نوشته‌ شده است، نوعی پایگاه داده‌ است که کار ذخیره‌سازی گراف‌های مقیاس بزرگ را آسان می‌کند. در این گراف‌ها گره‌ها و یال‌ها آمارگان‌‌‌هایی مانند تعداد، هیستوگرام و یا نمودار دارند.
گیت‌هاب یک وب‌گاه کد‌نویسی محبوب است که به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار اجازه می‌دهد پروژه‌هایشان را بر روی یک بستر بسازند. این بستر با همه‌ی نیازمندی‌هایی که برای ساخت یک نرم‌افزار به آن‌ها نیاز است مجهز شده ‌است.

Gaffer و همه‌ی عمل‌کرد‌های آن
به طور مختصر،Gaffer چارچوبی برای ساخت پایگاه‌ داده‌های عظیم، ذخیره‌سازی و نمایش داده‌ها است. گفته‌ می‌شود Gaffer برای کارهایی هم‌چون موارد زیر مفید است:
– امکان ساخت گراف‌هایی را با ویژگی‌های مختصر شده در Accumulo با تعداد بسیار کمی از کد فراهم می‌کند.
– فراهم آوردن انعطاف‌پذیری بیش‌تر برای توصیف یال‌ها و موجودیت‌ها
– امکان افزودن سریع گره‌ها و یال‌ها
– امکان بازیابی سریع‌تر داده‌ها را از گره‌های مورد نظر فراهم می‌کند.
– می‌تواند داده‌ها با سزوح مختلف امنیتی را کنترل کند – داده‌های ویژگی‌ها به نام قابلیت مشاهده دارند، که برای محدود ساختن کسانی که می‌تواند به این داده‌های دسترسی داشته باشند استفاده می‌شود.
در حقیقت Gaffer از کد Acuumulo آپاچی استفاده می‌کند که در اصل توسط سازمان اطلاعات امریکا NSA و تحت گواهی آپاچی ۲٫۰ به صورت متن‌باز ارائه شده است.

چرا سازمان GCHQ کد مورد نظر را به صورت متن باز ارائه کرده‌ است؟
این‌که یک سازمان جاسوسی، آن‌هم در سطح آژانس امنیت ملی بریتانیا کد خود را به صورت برخط و رایگان در معرض استفاده‌ی همگان ارائه دهد غیرمعمول است. از آنجا که GCHQ در زمینه‌ی نظارت بر ارتباطات جهانی کاملاً شناخته مورد استفاده‌اش را به صورت متن‌باز روی گیت‌هاب عرضه کند.
چه بسا این اقدام GCHQ‌ گامی در جهت نزدیکی بیش‌تر به جامعه‌ی نفوذ بوده تا بتواند افراد با استعداد جدید را جذب کند.
این آژانس جاسوسی هم‌چنین اعلام کرده ‌است که پیش از این کار را بر روی Gaffer۲ آغاز کرده‌ است. به گفته‌ی این سازمان Gaffer۲ پروژه‌ای است که بهترین بخش‌های Gaffe را به امانت گرفته‌ است تا سامانه‌ی ‌پایگاه داده گرافی همه منظوره‌تری را بسازد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

ارائه‌ی نرم‌افزار متن‌باز پایگاه ‌داده از سوی سازمان جاسوسی بریتانیا