آمریکا در پاسخ به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، ۳۵ جاسوس روسی را از آمریکا اخراج کرد. این کار تنش‌ها و درگیری‌های بین دو کشور را افزایش خواهد داد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ۳۵ مورد از مقامات اطلاعاتی و دیپلماتیک روسیه در سفارت‌خانه‌ و کنسولگری این کشور، عناصر نفوذی و جاسوسی هستند و به آن‌ها ۷۲ ساعت مهلت داد تا به همراه خانواده‌هایشان آمریکا را ترک کنند.

باراک اوبا رئیس جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد دو سفارت‌خانه‌ی روسیه در نیویورک و مریلند از ظهر روز جمعه بسته خواهد شد. آمریکا ادعا می‌کند این سفارت‌خانه‌ها توسط مقامات روسیه برای جمع‌آوری اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اوباما در بیانیه‌ای گفت: «من ۹ نهاد و فرد را تحریم کرده‌ام: GRU و FSB، دو نهاد اطلاعاتی روسیه، چهار افسر ارشد RGU و ۳ شرکتی که از عملیات سایبری RGU حمایت می‎کنند. علاوه بر این، وزیر خزانه‌داری اعلام کرده ۲ شخص روسی از تجهیزات سایبری برای سوءاستفاده از بودجه و بدست آوردن اطلاعات شناسایی افراد استفاده کرده‌اند.»

اوباما روسیه را «مهاجم بزرگ» قلمداد کرد و گفت: «تمام آمریکا باید نگران حملات روسیه باشند.» اوباما معتقد است این نفوذها تنها توسط نیروهای رده‌بالای دولت روسیه قابل انجام است.
هرچند روسیه این اتهامات را رد کرده ولی از این اقدام آمریکا در اواخر دولت اوباما خشنود نیست. پس از اینکه اوباما روز پنج‌شنبه تحریم دیپلمات‌های روسی را اعلام کرد، سفارت روسیه در لندن توییتی از یک جوجه اردک را منتشر کرد که بر روی آن عبارت «چلاق» نوشته شده بود. این عکس آشکارا به اوباما اشاره می‌کرد که پس از ۸ سال ریاست جمهوری باید مانند اردکی چلاق، کاخ سفید را ترک کند.

ولی در نهایت، به رئیس جمهور منتخب، دونالد ترامپ بستگی دارد که سیاست‌های جدیدی را در قبال دیپلمات‌های روسی در پیش بگیرد. ترامپ ماه آینده صندلی ریاست جمهوری را از اوباما تحویل خواهد گرفت.
با این حال دونالد ترامپ، نفوذ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را مسخره دانست و افزایش تهدیدات علیه روسیه را رد کرد. او در ادامه عنوان کرد کشور ما بجای تمرکز بر روی نفوذهای ماه گذشته در انتخابات ریاست جمهوری، به سمت چیزهای بهتر و خوب‌تر حرکت کند.
ترامپ روز پنج‌شنبه به خبرگزاری‌ها گفت: «به هر حال به نفع کشور و مردم بزرگ ماست که سمت چیزهای عالی حرکت کنیم. من هفته‌ی آینده وضعیت جدید این شرایط را از انجمن‌های اطلاعاتی جویا خواهم شد.»

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نفوذ روسیه را پویش بزرگ دهه نام‌گذاری کردند. در این پویش، فعالیت‌هایی مانند حملات فیشینگ، پویش‌هایی که سازمان‌ها، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و شرکت‌های مهم آمریکا را هدف قرار داده بودند، مشاهده شده است. این پویش‌ها تلاش داشتند اطلاعات سازمان‌ها را به سرقت برده و به‌طور عمومی افشاء کنند.
بسیاری از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از جمله سیا و FBI به این نتیجه رسیده‌اند که نفوذهای روسیه در جریان انتخابابت ریاست جمهوری آمریکا و افشای رایانامه‌های هیلاری کیلینتون توسط ویکی‌لیکس، آسیب‌ جدی را به این نامزد ریاست جمهوری وارد کرد.

وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد در پاسخ به اقدام روسیه برنامه‌ای مبنی بر اخراج ۳۵ دیپلمات آمریکایی را در نظر گرفته است. وزیر امور خارجه روسیه، سرگعی لاوروف به پوتین پیشنهاد داده همین تعداد از دیپلمات‌های آمریکایی را از روسیه اخراج کنند. در بین دیپلمات‌های آمریکایی، ۳۱ نفر از سفارت‌خانه‌ی آمریکا در مسکو و ۴ نفر از کنسولگری سن‌پترزبورگ هستند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

اخراج ۳۵ دیپلمات روسی توسط اوباما در پاسخ به نفوذهای سایبری روسیه