احتمال وجود یک زیرسامانه‌ی مبتنی بر لینوکس در جدیدترین نسخه‌ی ویندوز ۱۰

چند ماه قبل، شرکت مایکروسافت در بیانیه‌ای به نام «مایکروسافت لینوکس را دوست دارد»، جهان را شگفت‌زده کرد، در این پیام خبر از توسعه‌ی یک سامانه‌ی عامل مبتنی بر لینوکس برای اجرای سوئیچ ابری Azure و همچنین انتخاب اوبونتو به عنوان سامانه‌ی ‌عامل سرویس‌های داده‌های حجیم ابری، داده شد.
‌ در حال حاضر، یک نفوذگر مشهور محیط ویندوز و متخصص حوزه‌ی رایانه، که به اسم WalkingCat شناخته می‌شود، کشف کرده که در آخرین نسخه‌ی ویندوز ۱۰ یک زیرمجموعه از لینوکس به‌ طور مخفیانه نصب شده است. این نفوذگر در اکثر آخرین نسخه‌‌های ویندوز ۱۰ با نام Windows ۱۰ Redstone Build ۱۴۲۵۱، دو پرونده‌ی مشکوک را به نام‌های LXss.sys و LXCore.sys پیدا کرد، این احتمال وجود دارد که این پرونده‌‌ها بخشی از پروژه‌ی آستوریا مایکروسافت باشند.
پروژه‌ی آستوریا،‌ که به عنوان واسطه‌ی ویندوز برای اندروید هم شناخته می‌شود، ابزاری می‌باشد که امکان اجرا شدن برنامه‌های اندروید در ویندوز ۱۰ تحت تلفن همراه را ایجاد می‌کند. نام آخرین پرونده‌ی کشف‌شده، به پرونده‌ی زیرسامانه‌ی اندروید از پروژه‌ی آستوریا به نام ADss.sys‌ بسیار شباهت دارد. بنابراین LX در این نام، اگرچه می‌تواند فقط به یک مورد اشاره کند و آن LINUX است، که نشان می-دهد در ویندوز ۱۰ امکان دسترسی به زیرسامانه‌ی لینوکس وجود دارد.

چرا زیرسامانه‌ی لینوکس؟
از زمانی که ویندوز ۱۰ به عنوان یک سامانه‌ی عامل جهانی برای همه‌ی ابزارها معرفی شد، این امکان برای شرکت مایکروسافت ایجاد شد تا پروژه‌ی آستوریا را از دستگاه‌های تلفن همراه به صفحه‌ی رایانه‌ی کاربرهایش گسترش بدهد. اگر این انتقال از تلفن همراه به رایانه درست باشد یعنی اضافه کردن یک زیر سامانه‌ی لینوکس در مواردی که مایکروسافت می-خواهد کاربردهای لینوکس را تأمین بکند مؤثر باشد، کارگزاری مخصوص مربوط به فن‌آوری و نرم‌افزار مورد نیاز است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.