ابزار محبوب بَش (Bash) به ویندوز می‌آید!

مایکروسافت چندی پیش یک پروژه‌ی جدید به نام Astoria را توسعه داد که به کاربران ویندوز ۱۰ موبایل اجازه می‌داد برنامه‌های اندروید را در این دستگاه‌ها اجرا نمایند، اما در ماه فوریه‌ی سال جاری میلادی مایکروسافت این پروژه را به صورت ناتمام رها کرد.
اما حالا مایکروسافت در سالگرد انتشار ویندوز ۱۰ گزارش داده است که کاربران می‌توانند خط فرمان محبوب لینوکس را به همراه همه‌ی فرمان‌های لینوکسی در محیط ویندوز اجرا کنند.
به نظر می‌رسد مایکروسافت یک زیرسامانه که بیش‌تر APIهای هسته‌ی لینوکس را پشتیبانی می‌کند را توسعه داده است. این زیرسامانه شامل مولفه‌هایی است که تحت لیسانس GPL‌ که لینوکس از آن استفاده می‌کند منتشر نشده‌اند، و البته از کد لینوکس هم در این مولفه‌ها استفاده نشده است. در واقع مایکروسافت APIهای هسته‌ی لینوکس را به کمک APIهای موجود در هسته‌ی ویندوز توسعه داده است. نام این سامانه WSL سرنام Windows Subsystem for Linux‌ می‌باشد.
البته واسط‌های هسته‌ی لینوکس یک نیاز ضروری است، اما برای استفاده از این واسط‌ها نیاز است که برخی نرم‌افزار‌های سطح کاربر لینوکس (User Level Applications) به ویندوز اضافه شود. برای این کار مایکروسافت به سراغ Canonical، توسعه‌دهنده‌ی سامانه‌عامل محبوب اوبونتو (Ubuntu) رفته است.
Canonical با توسعه‌ی یک سامانه شامل نسخه‌های اوبونتویی از نرم‌افزار‌های خط فرمانِ مورد استفاده در بیش‌تر توزیع‌های لینوکس، کار ویندوز را آسان کرده است.
به نظر می‌رسد این نرم‌افزار‌ها نسخه‌های تغییر‌نیافته از همان نسخه‌های لینوکسی باشند، البته مایکروسافت شفاف در مورد این مسئله صحبت نکرده است. ولی به هر حال در مدت زمانی نه چندان دور فرصت استفاده از بیش‌تر نرم‌افزارهای لینوکس به صورت طبیعی در ویندوز فراهم خواهد شد.
البته جالب است بدانید که این اولین بار نیست که ویندوز سعی می‌کند به نحوی محیط لینوکس را برای کاربران شبیه‌سازی کند. در Windows NT مایکروسافت سامانه‌ای را توسعه داده بود که POSIX‌ نامیده می‌شد و تلاش داشت از برخی APIهای یونیکس پشتیبانی کند.
این‌بار به نظر می‌رسد همکاری اوبونتو و مایکروسافت، دو غول دنیای رایانه‌های رومیزی، به نتیجه‌ی بهتری برسد و تجربه‌ی استفاده از خط فرمان لینوکس در ویندوز فراهم شود.
شاید بهتر باشد یادآوری کنیم که چنین رویکردی یعنی مایکروسافت پذیرفته است که کاربران زیادی از محیط لینوکس راضی هستند و تصمیم دارد به این ترتیب کاربران لینوکس را به سمت ویندوز جذب کند!
آیا مایکروسافت نتیجه‌ی دلخواهش در همه‌گیر کردن ویندوز ۱۰ را خواهد دید؟ شاید هم به این ترتیب منجر شود کاربران بیش‌تری با خط فرمان بسیار محبوب لینوکس آشنا شوند و در نهایت آن‌ها به لینوکس مهاجرت کنند!

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.