ظاهراً مایکروسافت هم به دام Bloatware افتاده ‌است. این غول نرم‌افزاری ابزاری طراحی کرده ‌است که سامانه‌ها را با نسخه‌ی جدیدی از ویندوز ۱۰ به‌روزرسانی می‌کند که روی برنامه‌های ناخواسته از پیش نصب شده تمرکز کرده‌ است؛ برنامه‌های حفره‌دار امنیتی که تقریباً با هر رایانه شخصی جدیدی همراه می‌شوند. با نصب این برنامه‌ها، سازندگان رایانه‌ها حفره‌هایی امنیتی را به رایانه‌های جدید وارد می‌کنند.

این ابزار اولین بار در ماه می منتشر شد، اما این هفته به عنوان بخشی از دومین آزمایش ساخت «حلقه سریع» در به‌روزرسانی سالانه ویندوز ۱۰ عنوان شده‌ است. مایکروسافت در صفحه‌ای اجتماعی اعلام کرد که این ابزار نسخه‌ی جدیدی از سامانه عامل را نصب خواهد کرد که فاقد درایورهای سخت‌افزاری لازم و همچنین برنامه‌های پشتیبانی مثل Bloatwar یا Crapware است.

این برنامه‌های از پیش نصب شده اغلب روی نوت‌بوک‌های جدید، دسکتاپ‌ها و حتی برخی از گوشی‌های اندرویدی وجود دارند. این برنامه‌ها اصولاً توسط سازنده دستگاه به سامانه افزوده می‌شوند و اغلب به گونه‌ای روی سامانه عامل جای‌گذاری می‌شوند که حذف آن‌ها را مشکل می‌کند. اوضاع حتی بدتر از این هم هست چراکه این برنامه‌ها اغلب پر از حفره‌های امنیتی هستند که صاحب دستگاه را به خطر می‌اندازند. اخیراً شرکتی امنیتی متوجه شده ‌است که هر سازنده رایانه شخصی که Bloatware را نصب کرده‌، حاوی حداقل یک حفره بزرگ امنیتی است، می‌تواند باعث به خطر افتادن دستگاه یا سرقت اطلاعات شود.

حتی مایکروسافت هم به علت نقشی که در گذشته نه چندان دور ایفا کرده‌، گرفتار این ابزار شده ‌است. مایکروسافت با این ادعا که صاحبان دستگاه‌ها نگران Bloatware از پیش نصب شده نباشند، در وب‌گاهش نوشت که محصولاتSignature این شرکت امن‌ترین و بی خطرترین دستگاه‌ها هستند. اما گروهی از محققان امنیتی متوجه شدند که این دستگاه‌های به ظاهر عاری از هرگونه Bloatware نیز حاوی ابزارهای به روز رسانی OEM می‌باشند. این محققان در گزارش خود عنوان کردند که خرید یک نسخه رایانه شخصی Signature ممکن است سودمند باشد اما از کاربران نهایی در برابر حفره‌های نرم‌افزار OEM محافظت نمی‌کند. انتظار می‌رفت که مایکروسافت به‎روزرسانی امسال ویندوز ۱۰ را زودتر منتشر کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

ابزارجدیدی که با بارگیری و نصب نسخه جدیدی از ویندوز، برنامه‌های از پیش نصب شده را از بین می‌برد!
برچسب ها: