آیا گذرواژه‌های آسان هنوز هم پرطرفدار هستند؟

شاید باور نکنید، اما هنوز هم بسیاری از مردم از کلمات عبوری استفاده می‌کنند که به طرز وحشتناکی ناامن هستند.

یکی از مواردی که هنوز هم هر روزه در دنیای برخط مشاهده می‌شود، این گذرواژه‌های نامناسب است.

زمانی که صحبت از معیار مختلف امنیتی به میان می‌آید که باید در نظر گرفته ‌شوند تا در برابر خطرات اینترنتی از ما محافظت کنند، مثلاً نصب یک ضدبدافزار خوب و یا استفاده از سامانه‌ی ‌عامل لینوکس، این بدان‌معنا نیست که انجام این‌کارها کافی است و دیگر دربرابر تهدید‌های برخط امن هستیم.

با این‌وجود، و پس از هشدارهای فراوان، هنوز ‌هم افراد بسیاری به استفاده از گذرواژه‌های بسیار ساده‌ای از جمله ۱۲۳۴۵۶، و یا «password» برای محافظت از داده‌های حساس خود استفاده می‌کنند!

شواهد حاکی از این است که رمزهای ساده بیش از پیش محبوب و رایج شده‌اند، به طوری که در سال ۲۰۱۵، بیش‌از ۲۵ درصد کلمات‌ عبور به راحتی قابل حدس زدن بوده‌اند.

شرکت مدیریت گذرواژه‌ی SplashData، روز سه‌شنبه فهرست بدترین کلمات‌ عبور سالیانه ‌را منتشر کرد. فهرست سال ۲۰۱۵ که روز سه‌شنبه منتشر شد، شبیه سال ۲۰۱۴ بود، اما برخی گذرواژه‌های جدیدی نیز به آن افزوده شده‌ بودند، مثلاً Solo‌ و Starwars که از فیلم جنگ‌ ستارگان الهام گرفته‌بودند.

باورکردنی نیست، اما بازهم رمز ۱۲۳۴۵۶مانند سال قبل، در ابتدای فهرست قرار داشته و پس از آن کلمه‌‌ی عبور «Password» قرار دارد.

کلمات عبور ورزشی نیز هم‌چون «Footbal» و «baseball» کمامان در زمره‌ی پرکاربردترین کلمات عبور قرار دارند.

SplashData بیش از دومیلیون کلمه‌ی ‌عبور فاش شده در سال ۲۰۱۵ را تحلیل کرده ‌است. در زیر ۲۵ مورد ابتدایی این فهرست را مشاهده می‌کنید:

princess

dragon

welcome ۱۲۳۴۵۶۷۸۹ ۱۲۳۴۵۶
qwertyuiop master ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰

football

password

solo

monkey abc۱۲۳

۱۲۳۴

۱۲۳۴۵۶۷۸
passw۰rd letmein ۱۱۱۱۱۱ ۱۲۳۴۵۶۷ qwerty
starwars login ۱qaz۲wsx baseball ۱۲۳۴۵

به گفته‌ی SplashData کلمات‌ عبور با طول بیش‌تر نیز آن‌قدر ساده بودند که این طولانی بودن کاری در جهت سختی آن‌ها انجام نداده‌ است.

اهمیت امنیت برخط پیرامون داده‌های شخصی به دلیل افزایش رخنه‌ها و حملات سایبری در سال‌‌های اخیر افزایش یافته‌ است.

سال گذشته سال رخنه‌های اطلاعاتی بوده ‌است. براساس گزارش‌های تخمینی، نزدیک به ۴۸۰ میلیون رکورد داده شخصی لو رفته‌ است.

بنابراین به یاد‌داشته باشید: «خدا به کسانی را کمک می‌کند که به خودشان کمک کنند.»، بدان معنا که تا زمانی که شما نخواهید و در این جهت تلاش نکنید، هیچ‌کس نمی‌تواند امنیت برخط شما را تضمین کند.

چگونه یک گذرواژه‌ی قوی بسازیم؟

همیشه به یاد داشته‌ باشید که از گذرواژه‌های متفاوت برای وب‌گاه‌های مختلف استفاده کنید. بدین ‌ترتیب اکر یکی از وب‌گاه‌‌ها مورد حمله قرار گیرد، سایر حساب‌های کاربری‌تان بر روی وب‌گاه‌‌های دیگر امن باقی خواهند ماند.

در زیر برخی توصیه‌های مفید آمده‌ است تا به شما کمک کند، گذرواژه‌های قوی‌تری بسازید که به خاطرسپاری آن‌ها نیز ساده‌تر باشند:

از ترکیبی از حروف بزرگ، کوچک، اعداد، نویسه‌های خاص مثل @ استفاده کنید. یک مثال می‌تواند این‌گونه باشد:

s۹%w^۸@t$i

از عبارات کوتاهی استفاده کنید که با استفاده از نویسه‌های خاص کلمات آن‌ از هم جدا شده‌اند، مثلاً:

cry%[email protected]

از استفاده از کلمات عبور یکسان برای وب‌گا‌ه‌های مختلف بپرهیزید

احتمالاً برایتان سخت است که از رمزهای مختلف برای وب‌گاه‌های متفاوت استفاده کنید، بنابراین توصیه می‌شود از برنامه‌های مدیریت کلمه‌ی ‌عبوری هم‌چون RoboForm، ۱Password و LastPass بهره بگیرید.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.