۶آیا به تازگی یک افت سرعت محسوس را در مک‌بوک خود حس کرده‌اید؟ شما در این حس تنها نیستید!
اپل «پیش‌-بارگیری» جدیدترین نسخه از سامانه‌ی عامل ویژه‌ی رومیزی خود، macOS ۱۰.۱۲ Sierra، را در پس‌زمینه آغاز کرده است؛ شاید تذکر این نکته برای کاربرانی که هنوز از نسخه‌ی ال کاپیتان استفاده می‌کنند، بد نباشد.
اگر به‌روزرسانی خودکار را در مک خود فعال کرده‌اید، یک پرونده‌ی بزرگ ۵ گیگابایتی به‌طور مرموز و در پس‌زمینه در رایانه‌ی شما بارگیری می‌شود، جالب توجه است که از پهنای باند اینترنت شما برای بارگیری این پرونده‌ی ناخواسته استفاده می‌شود.
اپل این حرکت را این‌گونه توجیه کرد که بارگیری خودکار رسیدن به سامانه‌های عامل به‌روز را برای کاربران راحت‌تر از پیش خواهد کرد و آن‌ها را به به‌روزرسانی سامانه‌هایشان تشویق می‌کند.
خبر خوب این است که این به‌روزرسانی به‌صورت خودکار و بدون کسب اجازه از شما نصب نمی‌شود.
هرگاه این نسخه به‌طور خودکار در پس‌زمینه بارگیری شود، کاربرانی که نسخه‌ی ۱۰.۱۱.۵ یا نسخه‌های بعدی ال کاپیتان را اجرا می‌کنند، یک اطلاع‌رسانی را دریافت می‌کنند که بیان می‌کند macOS Sierra آماده‌ی نصب است.
تمام آن کاری که بایست انجام دهید این است که روی دکمه‌ی نصب کلیک کنید تا به‌روزرسانی شروع شود.
خوشبختانه این ویژگی به‌روزرسانی خودکار به اندازه‌ی کافی هوشمند است که بتواند روی رایانه‌های تحت مکی بارگیری شود که دارای فضای ذخیره‌سازی کافی بوده و مشخصات سخت‌افزاری لازم برای نصب macOS Sierra را در خود دارند.
بنابراین در صورتی که رایانه‌ی مک مورد نظر از فضای کافی برخوردار نباشد، نصب‌کننده‌ی Sierra پاک خواهد شد.
مایکروسافت نیز ساز و کار مشابهی را برای کاربران ویندوز ۷ و ۸ به کار گرفته است؛ در حقیقت مایکروسافت هم نصب ویندوز ۱۰ را از زمان راه‌اندازی این نسخه به کاربران تحمیل نمود و اعتراض گسترده‌ای را به وجود آورد.

چگونه از بارگیری خودکار MacOS Sierra جلوگیری کنیم؟
این فرآیند به‌روزرسانی خودکار کمی آزاردهنده به نظر می‌رسد، زیرا ممکن است کاربر به هیچ وجه قصد نداشته باشد که سامانه‌ی مک خود را به همین زودی به‌روز نماید.
اگر مهیای ارتقاء به جدیدترین نسخه از macOS نیستید، یا می‌خواهید این نسخه را بعداً بارگیری کنید، می‌توانید به راحتی نصاب Sierra را به‌صورت دستی پاک کنید تا به این ترتیب وادار به نصب آن نشوید.
برای پاک‌سازی نصب‌کننده‌ی Sierra به Finder → Applications بروید، سپس به دنبال برنامه‌ای بگردید که «Install macOS Sierra» نام دارد، بعد این برنامه را به سطل زباله‌ی خود منتقل نمایید، و در پایان سطل زباله‌ی خود را خالی کنید تا هیچ اثری از Sierra باقی نماند.
اگر می‌خواهید که یک به‌روزرسانی حجیم ۵ گیگابایتی در رایانه‌تان بارگیری نشود و دیگر نیازی نباشد که شما فرآیند نصب را لغو کنید، می‌توانید بارگیری‌های خودکار را در اپ‌استور غیرفعال کنید تا از بارگیری‌های ناخواسته جلوگیری شود.
برای از کار انداختن این ویژگی، می‌توانید به مسیر System Preferences → App Store → Automatically check for updates رفته و تیک گزینه‌ی «بارگیری به‌روزرسانی‌های تازه در پس‌زمینه» را بردارید.
تمام شد، موفق شدید!
حالا دیگر رایانه‌ی شما به‌صورت خودکار macOS Sierra را بارگیری نمی‌کند و شما را وادار به نصب آن نمی‌کند. اما در آینده اگر نظرتان عوض شد می‌توانید به حالت به‌روزرسانی خودکار برگردید.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

آیا می‌خواهید از به‌روزرسانی خودکار به macOS Sierra نجات پیدا کنید؟