آیا رخنه‌ی اطلاعاتی بعدی شامل شما نیز می‌شود؟

تقریباً نیمی از حرفه‌ی IT و امنیت فن‌آوری اطلاعات (IT) در سرتاسر کسب و کار جهانی و سازمان‌های دولتی طی ۲۴ ماه گذشته متحمل رخنه‌های امنیتی شده‌اند. شرکت‌هایی مانند Talk Talk و سونی با ناتوانی در حفظ امنیت اطلاعات شخصی، هم اطلاعات شخصی و هم اطلاعات شرکت را در معرض خطر قرار می‌دهند.
اخبار اخیر نشان می‌دهد که افزایش رخنه‌ی اطلاعاتی در غول ارتباطات Talk Talk که اطلاعات مشتریانش توسط نفوذ یک شخص سوم به خطر افتاده است- و در شرکت سونی -که کمبود سامانه‌های رایانه‌ای امنیتی منجر به انتشار اطلاعات محرمانه شده است- رخ داده است. این رخنه در اطلاعات چه از روی قصد و غرض و چه در اثر خطاهای ساده‌ی بشری باشد، نشان می‌دهد که مدیریت ناصحیح اطلاعات حساس به امری عادی تبدیل شده است. رخنه در اطلاعات باعث می‌شود که کار شما به خطر افتاده و اعتماد مشتریان از شما سلب شود.
وقتی یک رخنه اطلاعاتی رخ می‌دهد دقیقا چه کسی مقصر است؟ بر اساس شاخص هوش امنیتی سایبری در سال ۲۰۱۴ خدمات امنیتی IBM، بیش از ۹۵ درصد حوادث بررسی‌شده نشان می‌دهد که خطای انسان عامل مهمی در حوادث امنیتی می‌باشد، و کارمندی که روزانه با اطلاعات ارزشمند و محرمانه‌ سر و کار دارد بیشتر در معرض خطا و اشتباه می‌باشد. این اطلاعات چه دستورالعمل کوکاکولا باشد چه نرم‌افزار آیپد شرکت گوگل، اطلاعات محرمانه‌ای می‌باشد که اگر دچار خطا و اشتباه شوند پیامدهای بسیار مهمی برای شرکت به ارمغان می‌آورد.
با این‌که بیشتر حملات سایبری ساده و قابل پیش‌بینی است اما همیشه این تهدید خارجی نیست که نیاز به توجه و مراقبت دارد. اگر کارکنان به طور منظم اطلاعات را دست کاری کنند، ممکن است این کار را با دقت و توجه کافی انجام ندهند و این همان رخنه‌ی اطلاعاتی است که می توان از وقوع آن پیش‌گیری کرد. تنها کافی است یکی از کارکنان رایانامه‌ای به شخصی دیگر بفرستد آن‌گاه عواقبش مطمئناً شدید خواهد بود.
برای جلوگیری از این اتفاق، کارها و وظایف روزانه باید به دقت و چندین بار بررسی شوند. اما شما هم نباید مدام با کارکنان خود مخالفت کنید، شما به عنوان کارفرما باید مرتباً به آن‌ها آموزش دهید تا اهمیت نقشی که برای کاهش خطرات رخنه انجام می‌دهند را درک کنند و از تغییراتی که باعث کاهش خطرات رخنه می‌شود حمایت کنید.
از بسیاری جهات، در رابطه با در نظر گرفتن و محافظت از اطلاعات شرکتی که در آن کار می‌کنید، شما بخشی از فرهنگی هستید که بر پایه‌ی مسئولیت در برابر این اطلاعات استوار شده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.