دنیایی را تصور کنید که در آن مجبور نیستید برای آموختن مهارت‌های جدید و یا دانش تلاشی انجام دهید.
درست همانند برنامه‌ی‌ جدیدی که در یک روبات بارگذاری می‌شود تا به او مهارت‌های جدیدی را بیاموزد، چه می‌شود اگر این مهارت‌ها مستقیماً در مغزتان بارگذاری شوند، مهارت‌هایی مانند نواختن گیتار، زبان فرانسه و آلمانی و به طور کلی هر آن‌چه که می‌خواهید!
آیا دوست دارید این چنین روشی وجود داشته ‌باشد؟
البته که بله! چه کسی دوست ندارد؟
برخی منابع گزارش می‌دهند محققان آزمایشگاه‌های HRL در کالیفرنیا فن‌آوری جدیدی را ابداع کرده‌اند که می‌تواند هر مهارتی را به مغز انسان وارد کنند.
اما آیا این اتفاق واقعیت دارد؟ بیایید نگاهی بیاندازید به آن‌چه که این منابع از کشف دانشمندان اطلاع داده‌اند.
رسانه‌ها گزارش می‌دهند که محققان راهی را یافته‌اند تا «دانش را در مغزتان بارگذاری کنند.»
محققان ادعا کرده‌اند شبیه‌سازی را ساخته‌اند که می‌تواند داده‌ها را به مغز انسان وارد کند تا وی بتواند مهارت‌های جدید را در زمان کم‌تری بیاموزد.
برخی از رسانه‌های نیز می‌گویند این روش مشابه آن‌چیزی است که در فیلم ماتریکس نیز دیده‌ایم. در این فیلم شخصیت داستان، فنون کونگ‌فو را پس از این‌که این فنون مستقیماً به مغز او بارگذاری می‌شوند می‌آموزد.
اما آنچه دانشمندان واقعاً کشف کرده‌اند این است که ممکن است بتوان توانایی موجود انسان را افزایش داد تا بتواند مهارت‌های جدید را بیاموزد. اما این‌که مهارت خاصی به طور مستقیم به مغز بارگذاری شود از محدوده‌ی این پژوهش خارج بوده ‌است.
این گروه تحقیقاتی که توسط متیو فیلیپس هدایت می‌شود، کار تحقیق و توسعه را برای شرکت بوئینگ و جنرال‌موتور انجام می‌دهد. آن‌ها در این پژوهش از روش تحریک نورونی با نام tDCS استفاده کرده‌اند. tDCS یک شوک غیرتهاجمی و بدون درد است که از جریان کوچک و ثابتی برای تحریک بخش مشخصی از مغز استفاده می‌کند.
با استفاده از این روش، محققان بخش‌های خاصی از مغز را که مسئولیت یادگیری و آموزش مهارت را برعهده داشتند تحریک کرده‌اند.
متیو فیلیپس می‌گوید: «زمانی که چیزی می‌آموزید، مغز شما از نظر فیزیکی تغییر می‌کند. در فرایندی که به آن نوروپلاستیسیتی گفته می‌شود ارتباطاتی ساخته و تقویت می‌شوند. مشخص شده‌ است که عمل‌کرد‌های خاص مغز مثل گفتار و حافظه در بخش‌های مخصوصی از مغز قرار دارند؛ بخش‌هایی به اندازه‌ی انگشت کوچک‌تان»
در این پژوهش، محققان ابتدا امواج مغزی ۶ تاجر و ۶ خلبان ارتش را مورد نظارت قرار داده و سپس این الگوها را به ۳۲ فرد جدید که درحال یادگیری هدایت هواپیما در شبیه‌ساز پرواز بودند منتقل کردند. نتایج این پژوهش نشان می‌دهند که روش tDCS ممکن است توانایی فردی را در یادگیری افزایش دهند، هم‌چنان که در این پژوهش توانایی‌های خلبانی افراد جدید تحت آزمایش مخصوصاً توانایی برزمین‌ نشستن هواپیما تقویت شده‌ بود.
اما این بدان معنا نیست که محققان مهارت و یا داده خاصی را به مغز بارگذاری کرده‌اند، بلکه آن‌ها نواحی خاصی از مغز را که مسئول یادگیری بوده‌اند تحریک کردند که منجر به بهبود توانایی یادگیری شده بود.
در حال حاضر باید برای یادگیری تلاش کنید، اما چه کسی می‌داند شاید همین مطالعه اولین گام در ساختن آینده‌ای جدید باشد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

آیا دانشمندان می‌توانند دانش را به طور مستقیم در مغزتان بارگذاری کنند؟