۱از زمان به وجود آمدن اینترنت، قراردادی به وزارت بازرگانی ایالت متحده تحویل داده شد که مطابق با آن امتیازهای لازم برای کنترل اینترنت به این بخش اعطا گردید.
حال پس از ۴۷ سال این قرارداد به پایان رسیده است.
چنانچه فکر می‌کنید که آمریکا صاحب اینترنت است، سخت در اشتباهید! چنین چیزی صحت ندارد.
مؤسسه‌ی ناسودبر آیکان (ICANN) که در سال ۱۹۹۸ تأسیس شده، روی «کتاب آدرس» اینترنت، فرآیند تخصیص نام دامنه، و آدر‌س‌های IP زیرساختی نظارت دارد تا عمل‌کرد دنیای اینترنت را هموارتر سازد.
اما با توجه به این قرارداد، آیکان۱ و بخش IANA از آن، تحت نظارت مخابرات ملی و مدیریت اطلاعات آمریکا، که یکی از نهادهای اداره‌ی بازرگانی این کشور است، عمل می‌کنند.
این قرارداد روز گذشته به پایان رسید، و وزارت بازرگانی آمریکا قصد دارد که نقش مربوطه را به آیکان تقدیم کند، آیکان به زودی به یک نهاد مستقل خواهد شد که می‌توان برای پاسخ‌گویی به جامعه‌ی بین‌المللی ذی‌نفعان که شامل اعضای جامعه‌ی فنی، تجاری، کارشناسان ارتباطات از راه دور، جامعه‌ی مدنی و دولتی است روی آن حساب کرد.
اینترنت به خودی خود برای عمل بدون یک قدرت مرکزی طراحی شده و به یک بخش مهم از زندگی هر انسان و نیز زیرساخت‌های اقتصاد جهانی تبدیل شده است.
در حال حاضر این واقعیت وجود دارد که اکثر بخش‌های سیاسی ایالت متحده نمی‌خواهند راه را برای اینترنت باز کنند. در واقع، فرآیند «از دست دادن کنترل روی اینترنت» با مخالفت برخی از مقامات محافظه‌کار و قانون‌گذاران مواجه شده است.
وکیل‌مدافع‌های چهار ایالت جمهوری‌خواه آمریکا یک طرح دعوی در دادگاه این کشور داشته‌اند تا دولت اوباما را از واگذاری کنترل کارکردهای مهم اینترنت به آیکان برحذر دارند، هرچند یک قاضی فدرال این درخواست را رد کرده است.
اگر آیکان تحت کنترل آمریکا نباشد، دادستان‌های کل آریزونا، اوکلاهما، نوادا، و تگزاس، از این قضیه هراس دارند که حکومت‌های مقتدری همچون روسیه و چین توانایی مداخله در یک بستر باز و آزاد اینترنتی را داشته باشند.

تحولات اینترنتی چگونه روی شما تأثیر می‌گذارد؟
پس از افشاسازی‌های ادوارد اسنودن در مورد برنامه‌های نظارتی آژانس امنیت ملی آمریکا، کاربران اینترنت دیگر به آمریکا اعتماد ندارند و خواهان آن‌اند که اینترنت به یک بستر آزاد و بدون سانسور تبدیل شود.
پدر شبکه‌ی جهانی وب، تیم برنرز-لی هم می‌خواهد که اینترنت از حالت یک بستر متمرکز خارج شود تا هرگونه واسطه‌ای از تمامی جوانب وب حذف شود.
اما این تحول هیچ تغییر قابل توجهی را برای کاربران اینترنت به ارمغان نمی‌آورد، زیرا شرکت‌هایی که روی دامنه‌های سطح بالا نظارت دارند اعم از com.، .org و .net، همگی متعلق به آمریکا هستند، بدین معنی که باید از قوانین این کشور تبعیت نمایند.
به کمک این احکام قضایی، دولت آمریکا توانسته تا به حال هزاران وب‌گاه را تعطیل کند، وب‌گاه‌هایی که ظاهراً قوانین این کشور در رابطه با مواد مخدر، مالکیت معنوی، شرط‌بندی و … را نقض کرده‌اند. وب‌گاه به اشتراک‌گذاری پرونده‌ی Kim Dotcom از مواردی بود که در سال ۲۰۱۲ به همین خاطر از حالت برخط خارج شد.
اگر تصور می‌کنید دامنه‌هایی که خارج از محدوده‌ی آمریکا ثبت می‌شوند در دادگاه این کشور تعیین صلاحیت نمی‌شوند، اشتباه می‌کنید.
دولت آمریکا حتی توافق‌نامه‌ی هم‌کاری بین‌المللی را با بسیاری از کشورها به امضا رسانیده، به این ترتیب نهادهای ثبت‌کننده‌ی خارج از این کشور بایست از فرامین آمریکا تبعیت کنند.
وب‌گاه KickassTorrents، که بدنام‌ترین وب‌گاه به اشتراک‌گذاری پرونده در جهان است، بهترین مثال از این نوع است.
در حالی که وب‌گاه اصلی با دامنه‌ی cr. و توسط یک سازمان ثبت‌کننده‌ی کاستاریکایی به نام NIC ثبت شده بود، اما بنا به درخواست آمریکا تعطیل شد و متصدی آن در لهستان دستگیر شد و از سوی مقامات آمریکایی به نقض قوانین حق مؤلف متهم شد.
غول‌های فن‌آوری آمریکا، نظیر گوگل، فیس‌بوک، توییتر، یاهو و آمازون، از وب‌گاه‌هایی هستند که تحولات تازه را پذیرفته‌اند و و معتقدند که این تغییرات از نوآوری حمایت خواهد کرد.
جالب توجه است که حتی مقامات ارشد اسبق اداره‌ی امنیت ملی آمریکا، مایکل چرتوف و جیمز کارترایت، انتقال کنترل به آیکان را با وجود ترس از امنیت ملی خود حمایت می‌کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

آمریکا کنترل اینترنت را به آیکان واگذار می‌کند