آلودگی تلویزیون‌های هوشمند گوگل به بدافزار

به احتمال زیاد شما تلویزیون‌های هوشمند گوگل را به یاد نمی‌آورید که یک شکست بزرگ برای این شرکت محسوب می‌شود. با این حال هستند کسانی که دستگاه‌هایی را خریداری کرده‌اند که بر روی آن تلویزیون گوگل اجرا می‌شود.

تعداد تلویزیون‌هایی که از تلویزیون هوشمند گوگل بهره‌ می‌برند، امروزه بسیار کاهش یافته است ولی در همین تعطیلات کریسمس حداقل یک تلویزیون دیده شده که به‌طور غیرمنتظره‌ای با صفحه‌ی سیاه مواجه شده است.

یکی از صاحبان تلویزیون‌های LG که از تلویزیون هوشمند گوگل بهره می‌برد، در توییتر نشان داد که تلویزیون خانه‌ی آن‌ها هنگام نصب یک برنامه‌ی نمایش فیلم، آلوده به بدافزار شده است. باتوجه به عکس و پستی که او منتشر کرده به نظر می‌رسد که این بدافزار یک باج‌افزار باشد که در ازای بازیابی دستگاه از قربانی باج درخواست می‌کند.

از آنجایی که این باج‌افزار لزوماً برای تلویزیون‌های هوشمند توسعه داده نشده و بر روی دستگاه‌های اندرویدی مانند تبلت و تلفن‌های همراه هوشمند نیز وجود دارد، به نظر می‌رسد که این تلویزیون به‌طور کامل از کار افتاده است و راه‌حلی برای بازیابی آن وجود ندارد. باتوجه به ورودی‌های محدود بر روی تلویزیون، بوت مجدد دستگاه نیز نمی‌تواند کاری انجام دهد و دوباره پیام باج‌خواهی نمایش داده خواهد شد.

در این شرایط تنها چیزی که می‌تواند کمک کند، فلش کردن ثابت‌افزار تلویزیون است که با استفاده از تصویر ثابت‌افزار که توسط LG ارائه می‌شود، قابل انجام است. به‌طور عجیبی شاهد این هستیم که شرکت LG بدون دریافت پولِ سرویس، نمی‌خواهد به صاحب تلویزیون کمک کند تا از شرّ باج‌افزار خلاص شود. مالک تلویزیون در توییتی گفت می‌تواند با این حق سرویس یک تلویزیون جدید بخرد.

هزینه‌ی حذف بدافزار از طریق فلش کردن ثابت‌افزار برابر با ۳۴۰ دلار گزارش شده است. همچنین لازم است اشاره کنیم که این دستگاه یک تلویزیون قدیمی است که دارای ثابت‌افزاری است که برای مدت طولانی پشتیبانی نخواهد شد.
این بحث‌ها به این معنی نیست که تمامی تلویزیون‌های هوشمند و به‌ویژه آن‌هایی که از اندروید بهره می‌برند، بد هستند چرا که چنین اتفاقاتی در حالت عادی خیلی کم پیش می‌آید. اگر مالکان تلویزیون‌های هوشمند برنامه‌ها را از فروشگاه‌های غیرقابل اعتماد بارگیری و نصب نکنند این اتفاق به هیچ عنوان رخ نمی‌دهد.

در این مورد واقعاً ضروری است که LG وارد عمل شده و به این کاربر کمک کند. باتوجه به این موضوع که دستگاه او بسیار قدیمی بوده و مدت زیادی است که تولید نمی‌شود و هزینه‌ی سرویس آن شاید بیشتر از قیمت یک تلویزیون جدید باشد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.