۱۹۱۰یک ماه پیش بود که پیام‌رسان محبوب واتس‌اپ سیاست‌های حریم خصوصی خود را برای به اشتراک‌گذاری داده‌های کاربران با فیس‌بوک به‌روز کرد، حالا هر دو شرکت مذکور دست کم در آلمان و هند دچار مشکل شده‌اند.

به واتس‌اپ و فیس‌بوک گوش‌زد شده بود که سریعاً از جمع‌آوری و ذخیره‌سازی اطلاعات حدود ۳۵ میلیون کاربر در آلمان دست بردارند.

حتی کمیساریای هامبورگ در بخش حفاظت از داده‌ها و آزادی اطلاعات، یوهانس کاسپر، به فیس‌بوک دستور داد که تمامی داده‌هایی را که از ماه آگوست تا به حال به واتس‌اپ فرستاده پاک کند.

همچنین در هند، دادگاه عالی دهلی به واتس‌اپ دستور داد تا همه‌ی داده‌های کاربران را از کارگزارهایش پاک کند؛ داده‌هایی که از تاریخ ۲۵ سپتامبر و هم‌زمان با اجرای سیاست‌های جدید حریم خصوصی این شرکت ذخیره شده‌اند.

زمانی که فیس‌بوک برای نخستین‌بار واتس‌اپ را در ازای ۱۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به چنگ آورد، واتس‌اپ قول داد که اطلاعات کاربرانش را هرگز بین خود و فیس‌بوک به اشتراک نخواهد گذاشت.

اما در حال حاضر ورق برگشته است و نه‌تنها کاربران و عموم مردم گمراه شده‌اند بلکه قانون ملی آلمان در حوزه‌ی حفاظت از داده‌ها نیز نقض شده‌ است.

چنین معامله‌ای فقط در صورتی مجاز است که هر دو شرکت، یعنی ارائه‌دهنده‌ی اطلاعات (واتس‌اپ) و نیز شرکت دریافت‌کننده (فیس‌بوک) یک مبنای قانونی را برای این رویه در نظر بگیرند.

با این حال فیس‌بوک نه تأییده‌ای را از کاربران واتس‌اپ به دست آورده و نه یک مبنای قانونی را برای دریافت داده‌ها در نظر گرفته است.

ظاهراً این دو شرکت تدابیر تازه‌ای را در راستای تبلیغات هدف‌مندتر در این بزر‌گ‌ترین شبکه‌ی اجتماعی و نیز مبارزه با هرزنامه‌ها لحاظ کرده‌اند.

فیس‌بوک طی بیانیه‌ای اظهار داشت که آمادگی پاسخ‌گویی به سؤالات کمیساریای هامبورگ و حل و فصل هرگونه نگرانی پیش‌آمده را دارد.

از آن‌جایی‌که فیس‌بوک و واتس‌اپ دو شرکت مستقل از هم هستند، بایست اطلاعات کاربران را براساس شرایط و سیاست‌های حریم خصوصی متعلق به خود پردازش نمایند.

کاربران واتس‌اپ نباید نگران محتوای پیام‌های خود اعم از گفت‌وگو و تصاویر ارسالی باشند، چرا که این پیام‌ها به‌صورت انتها به انتها رمز شده‌اند، به این معنا که حتی خود واتس‌اپ هم نمی‌تواند از آن‌ها سردربیاورد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

آلمان فیس‌بوک را از جمع‌آوری داده‌های واتس‌اپ منع کرد