در آخرین قسمت‌ از جنگ فراگیری که میان مدیرعامل اپل و مدیر اف‌بی‌آی درگرفته است، نامه‌هایی منتشر شده است که این افراد در آن‌ها، استدلال‌های خود را در مورد دسترسی به داده‌های گوشی همراه قفل‌شده بیان کرده‌اند.
در طرف اپل، تیم کوک، مدیرعامل این شرکت، رایانامه‌ای را به همه‌ی کارکنان خود فرستاد و در آن استدلال کرد که این مورد سابقه‌ای برجای خواهد گذاشت که همه‌ی آزادی‌های مدنی را تهدید می‌کند.
در این بین، مدیر اف‌بی‌آی جیمز کومی نیز نامه‌ای را منتشر کرد که در آن استدلالی خلاف آن را مطرح کرده است: دلایل حقوقی ارائه شده «کاملاً کوته‌فکرانه» هستند و استفاده از آن‌ها به طور فزاینده‌ای منسوخ شده است.
این جنگ لفظی بیشتر از این جهت اهمیت دارد که افکار عمومی همه به سمت این آزمون حساس کشیده شده‌اند، به طوری‌که حریم خصوصی افراد مستقیماً در جهت مخالف توانایی مقامات قانونی برای رسیدگی به جرم و جنایت حرکت می‌کنند. هر دو طرف احساس می‌کنند که دلایل قوی برای کار خود دارند.
رایانامه‌ی کوک تبدیل به یک پرسش و پاسخ عمومی در وب‌گاه اپل شده است. در آن او به حمایت و پشتیبانی فراوان که از سراسر آمریکا از او شده است اشاره می‌کند به طور رسمی و عمومی از اطاعت حکم دادگاه امتناع کرده است که در آن اپل باید یک نسخه از سامانه‌ی عامل جدیدی را بنویسد که به اف‌بی‌آی کمک می‌کند، تا گوشی تیرانداز سن برناندو سید فاروق را رمزگشایی کند.

بحث‌های عمومی
کوک مطمئن است که یک بحث آزاد عمومی درباره‌ی این موضوع، با توجه به اطلاعات به طور فزاینده شخصی شهروندان آمریکایی در گوشی‌های همراه خود و بی‌اعتمادی عمومی نسبت به دولت فدرال آمریکا به نفع اپل خواهد بود.
به این ترتیب، او و شرکت اپل به دنبال طراحی این موضوع به عنوان چیزی فراتر از آن هستند که دارای اثری عظیم باشد. او نوشته است: «این مورد چیزی فراتر از یک تلفن ساده و یا یک تحقیق تنها است. موضوع در خطر قرار دادن امنیت صدها میلیون نفر از مردم مطیع قانون، و ایجاد یک سابقه و سنت خطرناک است، که آزادی‌های مدنی را تهدید می‌کند.»
کومی مدیر اف‌بی‌آی در مقابل آن مسأله را ترسیم می‌کند: این یک مورد نادر و فوق‌العاده است. او می‌نویسد: «دادگاه مربوط به سن برناندو درباره‌ی تلاش برای ایجاد یک سابقه و سنت و یا ارسال هیچ‌گونه پیامی نیست. این در مورد قربانیان و عدالت است. ۱۴ نفر در این حادثه کشته شده‌اند و بسیاری دیگر در این حادثه مجروح گشته‌اند. ما به آن‌ها مدیون هستیم و باید یک تحقیق حرفه‌ای را تحت قانون به خاطر آن‌ها انجام دهیم.»
جالب توجه است که هر دو طرف دیگری را متهم می‌کنند و مشغول تأثیر بر افکار عمومی به گونه‌ای هستند که در یک بحث گسترده‌ی عمومی این تصمیم‌گیری انجام شود.
کوک، به ویژه پیشنهادی را به کنگره‌ی آمریکا ارسال کرده است، و از آن‌ها خواسته تا کمیسیون مخصوصی ایجاد کنند که بتواند بحث رمزگذاری و حریم خصوصی را که محور اصلی این موضع است، پیگیری کند.
او نوشته است: «ما احساس می‌کنیم که بهترین راهی که ممکن است این است که دولت درخواست خود را بر طبق قانون All Writs پس بگیرد و همچنان‌که برخی در کنگره پیشنهاد داده‌اند، کمیسیون یا هیئتی از کارشناسان اطلاعاتی، فن‌آوری و آزادی‌های مدنی برای بحث در مورد اعمال قانون، امنیت ملی، حریم خصوصی و آزادی‌های فردی تشکیل شود. اپل با خوشحالی در یک چنین تلاشی شرکت خواهد کرد.»

فن‌آوری‌های پیشرفته که موجب تنش‌های جدی می‌شوند
به احتمال زیاد، اپل با توجه به ناتوانی عمومی کنگره، در نبرد پارتیزانی خود به آنچه که می‌خواهد می‌رسد،‌ اما مدیر اف‌بی‌آی، کومی نیز در تلاش است تا این موضوع را خارج از گود قرار داده و وارد نهادهای ساختاری کند.
او نوشته است: «اگرچه این موضوع درباره‌ی بی‌گناهانی است که در حملات سن برناندو مورد حمله قرار گرفته‌اند، ولی نشان‌دهنده‌ی این است که ما صاحب یک فن‌آوری جذاب جدید شده‌ایم، که موجب ایجاد تنش‌های جدی میان دو مورد از ارزش‌های ما گردیده است: امنیت و حریم خصوصی. این تنش نمی‌تواند توسط شرکت‌های بزرگی که محصولات خود را برای بقاء می‌فروشند، حل شود. علاوه بر این، این تنش نمی‌تواند توسط اف‌بی‌آی که برای بقای خود به تحقیق می‌پردازد نیز حل شود. این مشکل باید توسط مردم آمریکا حل شود، آن‌ها باید تصمیم بگیرند که ما چگونه در دنیایی که در گذشته ندیده‌ایم، می‌توانیم مسائل خود را حل و فصل کنیم.»
البته برخی از مسائل جانبی هم موجب اتهام‌زنی دو طرف به یک‌دیگر شده است: اف‌بی‌آی، اپل را متهم می‌کند که بازاریابی را مهم‌تر از امنیت کشور می‌داند و اپل یادآوری می‌کند که اف‌بی‌آی هم با بی‌کفایتی و ریاکارانه پشتیبانی خدمات ابری iCloud را در مورد قفل گوشی‌های هوشمند، مورد سؤال قرار می‌دهد.
اما به نظر می‌رسد که هر دو طرف متوجه شده‌اند که نمی‌توانند مسأله را بین خود حل کنند، و شروع به انجام یک مبارزه عمومی بی‌پایان کرده‌اند که به سرعت موجب خواهد شد که هر دو طرف وجهه‌ی بدی پیدا کنند.

نظرسنجی
در اولین نظرسنجی با توجه به تحقیقات متعدد شرکت معتبر نظرسنجی مرکز تحیقات Pew معلوم شد که دیدگاه اف‌بی‌آی اندکی محبوب‌تر است.
اکثریت؛ حدود ۵۱ درصد از کسانی که با آن‌ها صحبت شد گفتند که اپل باید قفل تلفن را باز کند، ۳۸ درصد گفتند که این شرکت نباید این کار را بکند، و ۱۱ درصد نظری در این مورد نداشتند.
این موضوع سطح شگفت‌آوری را از آگاهی نشان می‌داد: ۷۵ درصد از کسانی که با آن‌ها صحبت شد، گفتند که از موضوع آگاهی دارند و ۳۹ درصد نیز اعلام کرده‌اند که چیزهای زیادی درباره آن شنیده‌اند.
شاید چیزی که در این مورد شگفت‌آور باشد، این است که در اینجا هیچ تفاوتی میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها وجود ندارد، در این میان ۵۶ درصد در برابر ۵۵ درصد به ترتیب گفته‌اند که اپل باید قفل گوشی را باز کند.
بدیهی است که همه‌نوع عوامل و پرسش‌های دیگر نیز ممکن است وارد بازی شوند. مهم‌ترین مورد نیز سابقه‌ای خواهد بود که این مورد برجای خواهد ماند.
البته هنوز داده‌های رأی‌گیری معتبری وجود ندارد که با استفاده از آن بتوان به حمایت از تغییر حکم دادگاه پرداخت، اما سخت نیست که تصور کنیم، اگر حکم اف‌بی‌آی تبدیل به یک رویه‌ی قضایی شود، می‌تواند منجر به دسترسی به بسیاری دیگر از گوشی‌های تلفن گردد؛ بنابراین تعادل توافق می‌تواند به شیوه‌ای دیگر تغییر یابد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

آخرین اخبار از نبرد میان اپل و اف‌بی‌آی