آخرین ابزار حمله‌ی نفوذگران: Google Droking

نفوذگران به‌صورت پیوسته به دنبال آسیب‌پذیری‌هایی هستند که بتوانند از آن‌ها برای دسترسی به شبکه‌های تجاری، سامانه‌های کنترل صنعتی، اطلاعات مالی و نظایر آن بهره‌برداری کنند.
یکی از بهترین رازهای نگهداری شده در جعبه ابزارهای نفوذگران Google Dorking است. این ابزار می‌تواند برای این استفاده شود تا سامانه‌های آسیب‌پذیر را یافته و آن را تا مناطق خاصی از اینترنت ردیابی کند؛ اما پرسش‌هایی که در رابطه با آن مطرح هستند: این ابزار چگونه کار می‌کند؟ چه خطراتی با آن در ارتباط هستند و چگونه سازمان‌ها می‌توانند خطرات ناشی از آن را کاهش دهند؟

در اجلاس مدیریت خطر و امنیت گارتنز که در هفته‌ی گذشته در National Harbor برگزار شد، تحلیلگران امنیتی سید دشپاند و روگرو کونتو اعلام کردند که جهان فناوری ۹۲ میلیارد دلار را در سال ۲۰۱۶ در ارتباط با امنیت هزینه کرده است و انتظار می‌رود که این مبلغ در سال ۲۰۱۹ به ۱۱۶ میلیارد دلار برسد. با وجود چنین سرمایه‌گذاری عظیمی برای دفاع، صنایع هنوز در کشمکش برای فرار از دست مهاجمان سایبری هستند. جریان مداوم نفوذ به داده‌ها در شرکت‌ها و شبکه‌های Hyatt، DNC، توییتر، SWIFT و دیگران، موجب شده است که تردیدها در مورد اثربخشی این سرمایه‌گذاری‌ها، افزایش پیدا کنند.

بدیهی است که بیشتر مهاجمان سایبری دارای منابعی که قابلی قیاس با سرمایه‌گذاری‌ها شرکت‌ها و دولت‌ها باشند، نیستند. با این حال، آن‌ها از ابزارهایی که در دست دارند به نحوی بسیار مؤثر استفاده می‌کنند. درحالی‌که سازمان‌های تجاری و عمومی اغلب از پیشرفته‌ترین فناوری‌های موجود استفاده می‌کنند، نفوذگران از یک رویکرد اغلب حداقلی اما بسیار هوشمندانه بهره می‌گیرند.
در یکی از حملات سایبری که امسال تبدیل به سر تیتر روزنامه‌ها شد، یک نفوذگر ایرانی از یک ترفند ساده به نام Google Dorking استفاده کرد تا به سامانه‌های رایانه‌ای که سد آبی نیویورک را کنترل می‌کردند، دسترسی پیدا کند. این تکنیک به راحتی و به‌طور معمول در دسترس نفوذگران برای شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و دسترسی به داده‌های حساس روی اینترنت است.

Google Dorking به‌سادگی جستجوی‌های سنتی روی اینترنت انجام نمی‌شود. این ابزار از اپراتورهای پیشرفته‌ای در موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کند تا اطلاعات خاصی را در نتایج جستجوی خود، مکان‌یابی کند (برای مثال، نسخه، یا نام پرونده). دستورالعمل پایه‌ی استفاده از این اپراتور در گوگل به شکل زیر است:
نام اپراتور: کلمه‌ی کلیدی

از زمان آغاز به کار این عملکرد، قابلیت‌های اضافه شده به Google Dorking به موتورهای جستجوی دیگری نظیر بینگ و شودان نیز افزوده شده‌اند. در همین حال، هرکسی که یک رایانه و اینترنت در اختیار داشته باشد، می‌تواند قابلیت‌های این اپراتورهای پیشرفته را در ویکی‌پدیا و یا سایر منابع عمومی در دسترس فراگیرد. حتی مقامات فدرال نیز در حال توجه به تهدیدهایی ارائه شده از سوی Google Dorking هستند.
وزارت امنیت داخلی و اداره‌ی تحقیقات فدرال در سال ۲۰۱۴ یک خبرنامه امنیتی ویژه را منتشر کرده و در آن به بخش‌های تجاری در مورد خطراتی که ممکن است از سوی Google Dorking آن‌ها را تهدید کند، هشدار دارد.

بنابراین، سازمان‌ها برای کاهش نفوذ از طریق عملکرد Google Dorking چه می‌توانند انجام دهند؟ در اینجا بهترین شیوه‌های عملکرد ممکن شرح داده می‌شوند:
از قرار دادن اطلاعات حساس در اینترنت جلوگیری کنید. تهدید اساسی که مرتبط با Google Dorking است، این است که موتورهای جستجو به‌صورت پیوسته به بررسی و نظارت بر اینترنت می‌پردازند و هرگونه دستگاه، درگاه و نشانی آی‌پی منحصربه‌فردی را که به اینترنت متصل است، بررسی و نمایه‎سازی می‌کنند. درحالی‌که بیشتر این داده‌های نمایه‌سازی شده، برای مصارف عمومی استفاده می‌شوند، اما برخی از آن‌ها چنین مصارفی ندارند و به‌صورت ناخواسته در دسترس ربات‌های جستجوگر قرار گرفته‌اند. در نتیجه، یک شبکه داخلی که به‌صورت مناسبی پیکربندی نشده باشد و یا سایر منابع اطلاعاتی محرمانه، می‌توانند به‌سادگی موجب نشت اطلاعاتی ناخواسته شوند.

وب‌گاه‌ها و صفحات حساس را از نمایه‌ جستجوها خارج کنید. مطمئن شوید که صفحات و وب‌گاه‌هایی که شامل اطلاعات حساس هستند نمی‌توانند به وسیله‌ی موتورهای جستجو بررسی و نمایه‌سازی شوند. برای مثال، Google USPER ابزاری را فراهم می‌کند تا بتوان تمام وب‌گاه‌ها، نشانی‌های اینترنتی شخصی و حافظه‌های نهان و پوشه‌ها را از نمایه‌سازی گوگل حذف کرد. یک امکان دیگر نیز استفاده از پرونده robots.txt برای جلوگیری از نمایه‌سازی وب‌گاه‌های شخصی توسط موتورهای جستجو و قرار دادن آن در پوشه‌ی سطح بالای کارگزار اینترنتی است.

از Google Dorking برای آزمایش آسیب‌پذیری اینترنتی استفاده کنید. آزمایش معمول آسیب‌پذیری اینترنتی را به‌عنوان بخشی از شیوه‌های استاندارد امنیتی خود به کار گیرید و Google Dorking را به‌عنوان یک ابزار امنیتی فعال و پیشرفته‌ی خود به کار گیرید تا از منابع اینترنتی همچون پایگاه‌ نفوذ گوگل (GHDB) بهره ببرید که در آن تعداد فراوان و رو به افزایش عبارات و اصطلاحات برای جستجوی پرونده‎ها شامل نام‌های کاربری، کارگزارهای آسیب‌پذیر و حتی پرونده‎هایی که حاوی کلمه عبور هستند،‌ مستندسازی می‌شوند.

Google Dorking نشان می‌دهد که اکنون زمان آن است که تجدیدنظری در شیوه‌های روزمره مدیریت خطر و ارزیابی آسیب‌پذیری‌های خود انجام دهیم. در نهایت، آنچه که توانایی ما را برای کاهش خطرات سایبری تعیین می‌کند، ابزارهایی نیست که ما استفاده می‌کنیم، بلکه بیشتر از آن نحوه‌ی استفاده از این ابزارها است.
به بیان دیگر، ما نیاز داریم تا راه‌هایی پیدا کنیم تا به وسیله‌ی آن‌ها وظایف وقت‌گیر امنیتی خود را خودکارسازی کنیم و از یک رویکرد اطلاعات محور استفاده کنیم تا به ما اجازه دهد که تا با سهولت بیشتری به ارزیابی این نکته بپردازیم که در عمل چه نوع آسیب‌پذیری‌هایی قابل بهره‌برداری هستند و چه خطراتی را به بار می‌آورند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.